کرزی اجباری کردن مجدد سربازی را بررسی می کند

حامد کرزی
Image caption آقای کرزی می گوید بسیاری از رهبران جهان به او توصیه کرده اند خدمت سربازی را مجددا اجباری کند

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان گفته است در صورت اجباری شدن دوباره خدمت نظام وظیفه نیروهای لازم برای استقرار امنیت در این کشور تامین خواهد شد.

او روز یکشنبه در کنفرانس مونیخ که با حضور مقام های دفاعی از کشورهای مختلف جهان تشکیل شده گفت ارتش کنونی افغانستان دارای نیروهای داوطلب و افراد حرفه ای است و کل هزینه های آن باید پرداخت شود اما این در حالیست که افغانستان سنتی طولانی در سربازی اجباری داشته است.

وی افزود بسیاری از رهبران جهانی به او توصیه کرده اند با اجباری کردن دوباره نظام وظیفه، جوانان گوشه و کنار افغانستان به مراکز آموزشی خواهند آمد و دانش و فنون مفیدی را فرا خواهند گرفت.

رئیس جمهور افغانستان گفت تا سال ۲۰۱۲ نیروهای ارتش و پلیس را به ۳۰۰ هزار نفر خواهد رساند بطوریکه تا سال ۲۰۱۵ دیگر نیازی به نیروهای بین المللی برای استقرار امنیت در افغانستان نخواهد بود.

آقای کرزی گفت پنج سال دیگر "افغانستان باید بتواند امنیت مردم خود را تامین کند و دیگر باری بر دوش جامعه جهانی نباشد."

این در حالیست که وزیر دفاع افغانستان هفته پیش به خبرنگاران گفت ارتش کمبود نیرو ندارد و نیازی به اجباری کردن خدمت سربازی نیست.

ژنرال عبدالرحیم وردک گفت "در شرایط کنونی" امکان اجباری کردن خدمت سربازی نیست اما در آینده ممکن است بتوان آن را اجرا کرد.

سربازی در افغانستان تا سال ۱۹۹۲ اجباری بود.

نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان ماه گذشته توافق کردند ارتش ملی این کشور را از رقم کنونی که ۹۷ هزار نفر است به ۱۷۱ هزار و ۶۰۰ نفر تا انتهای سال آینده افزایش دهند.

پلیس ملی افغانستان نیز از ۹۴ هزار نفر به ۱۳۴ هزار نفر گسترش خواهد یافت.

دولت افغانستان رایزنی های زیادی کرده تا بتواند نیروهای امنیتی و پلیس را به ترتیب به ۲۴۰ هزار و ۱۶۰ هزار نفر طی پنج سال آینده افزایش دهد.

این طرح ها بدلیل مشکلات مالی و لجستیک تاکنون ناموفق بوده است.

فرماندهی ناتو در افغانستان با اعزام ۴۰ هزار نیروی بیشتر به این کشور در حال گسترش عملیات خود بر علیه شبه نظامیان است.

اندرس فو راسموسن دبیر کل ناتو روز جمعه در پایان نشست وزرای دفاع این سازمان در استانبول گفت نیروهای ناتو در افغانستان به زودی عملیات گسترده ای را علیه شورشیان در افغانستان آغاز خواهد کرد.

مطالب مرتبط