روزنامه‌های کابل: دوشنبه ۱۹ دلو

روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی عملیات نظامی در ولایت هلمند، در جنوب افغانستان و همچنین طرح آشتی با طالبان را بررسی کرده‌اند.

ماندگار در سرمقاله خود نوشته که در افغانستان هر سال با "اشتباه" آغاز می شود. نویسنده نشست‌های لندن، مونیخ و استانبول را "در مسیر اشتباه‌های مکرر و طرح‌های بیرون از دایره بحران کنونی" افغانستان دانسته است.

نشست لندن در باره افغانستان با شرکت دهها کشور و نهاد بین المللی برگزار شد و در نشست استانبول وزیران دفاع ناتو حضور داشتند و نشست سالانه امنیتی مونیخ با حضور مقامات و کارشناسان بین‌المللی برگزار شد. این نشست‌ها در روزهای گذشته برگزار شد.

روزنامه تاکید کرده که حکومت افغانستان با توجه به رویدادهای کشور "صادق" باشد و نگذارد که "مسئولان بازیگرانی باشند که از خون مردم دوکان بسازند و طرحی کاملاً مغایر نیازمندها و خواست‌های مردم دراندازند".

به نظر ماندگار، محافل مرتبط با دستگاه‌های اطلاعاتی بیرونی در "ارگان‌های نظامی و امنیتی" کشور و همچنین حضور گروه‌های مافیایی، از وضعیت کنونی سود می‌برند. نویسنده افزوده که افغانستان برای آنان و "شرکای داخلی‌شان در حکومت این کشور دوکان متاعی شده و از آن سود سرشار می‌جویند."

اما روزنامه افغانستان با اشاره به نشست‌های لندن، استانبول و مونیخ نوشته که مساله افغانستان "مهمترین" موضوع این نشست‌ها بود و این امر نشانه‌ای از "نظرها و ایده‌های تازه" دولت افغانستان و جامعه بین‌المللی در باره این کشور است.

به نظر روزنامه، ذهنیت جامعه جهانی ظرف سال‌های اخیر در باره افغانستان به تدریج "تغییر" کرده است. به نظر نویسنده، تغییراتی در روش جنگ، همکاری با دولت افغانستان و سرمایه گذاری در بخش های مختلف، با این تغییر به همراه بوده است.

نویسنده روزنامه افغانستان افزوده که جامعه جهانی می‌خواهد جنگ در این کشور "به سرعت" به پایان برسد و دولت افغانستان می‌خواهد که مسئولیت تامین این کشور را به دوش بگیرد. به نظر نویسنده، جامعه جهانی و دولت افغانستان خواست‌های یک‌دیگر را می‌دانند، اما برای رسیدن به اهداف‌شان باید به خواست‌های یک‌دیگر احترام بگذارند.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود با اشاره به تصمیم نیروهای ناتو برای آغاز عملیات نظامی در ولایت هلمند، در جنوب افغانستان، تاکید کرده که به وضعیت غیرنظامیان باید توجه لازم صورت گیرد.

به نوشته انیس، در گذشته‌ها در عملیات‌های نظامی گذشته به غیرنظامیان آسیب زیادی وارد شده و اقدامات نظامی باعث کشته شدن هزاران غیرنظامی شده است.

انیس افزوده که پیش از هر اقدام نظامی باید به وضعیت غیرنظامیان توجه شود. به نظر روزنامه، در وضعیت موجود به دلیل سرمای زمستان فرار غیرنظامیان از مناطق جنگی هم دشوار است.

افغان جرگه با اشاره به طرح آشتی با طالبان نوشته که در باره نیت دولت افغانستان برای این که خواستار مصالحه است، هیچ شکی نیست، اما روزنامه پرسیده که جامعه جهانی برای پذیرش مصالحه با طالبان تا چه حدی "صادق" است.

این روزنامه با اشاره به یک ضرب‌المثل افزوده که جامعه بین‌المللی در افغانستان غیر از عاشقی، "صد کار دیگر" هم دارد. نویسنده برنامه‌ریزی برای عملیات نظامی در هلمند را که با اعلام طرح آشتی همزمان شده، مصداق این مثل دانسته است.

نویسنده تاکید کرده که پیش از اقدامات نظامی باید روند مصالحه از "مجراهای طبیعی" آن آغاز می‌شد و اگر با مشکلی مواجه می‌شد، آنگاه برنامه‌ریزی عملیات نظامی قابل توجیه بود.

باختر در باره بازداشت یک مقام ارشد پلیس ولایت کاپیسا در شمال کابل پرسش‌هایی را مطرح کرده و از جمله پرسیده که آیا نیروهای بین‌المللی اختیار بازداشت مقامات دولتی را دارند یا نه.

نیروهای آمریکایی روز جمعه عطاءالله وهاب، مسئول امنیت پلیس کاپیسا را به اتهام دست داشتن در فعالیت‌های ضددولتی، سازماندهی بمبگذاری‌ها و فساد مالی بازداشت کردند.

به نظر نویسنده، بازداشت آقای وهاب دو "مشکل بسیار مهم کنونی" را برجسته می کند: اول، وجود "افراد سودجو، فاسد و جنایتکار" در پست‌های حساس دولتی و دوم، "دخالت" نیروهای خارجی در حوزه اختیارات دولت افغانستان.

نویسنده باختر همچنین افزوده که "ضعف" دولت باعث شده که "عده‌ای که از لوله تفنگ نان خورده اند" پست‌های مهم دولتی را به دست آورند و از سوی دیگر نیروهای خارجی به دلیل وجود فساد در نهادهای دولتی، بدون آن که موضوع را با مقامت دولتی در میان بگذارند، خود وارد اقدام شوند.

آرمان ملی شهرداری کابل را به شدت مورد انتقاد قرار داده و نوشته است که اوضاع محیط زیستی این شهر "همه را نگران" کرده است.

به نظر نویسنده، موجودیت "گرد و خاک و کثافات" در شهر کابل محیط زیست این شهر را با "بحران" مواجه کرده است و شهرداری کابل باید به گونه درستی این بحران را مدیریت کند تا از "فاجعه" در آینده جلوگیری شود.