'عملیات مشترک با عملیات دیگر در افغانستان متفاوت است'

Image caption در عملیات قبلی شمار سربازان برای حفظ امنیت ساکنان محلی کافی نبود

ژنرال سر دیوید ریچاردز، رئیس ارتش بریتانیا گفته است که عملیات تهاجمی بزرگی که قرار است در افغانستان آغاز شود نقش کلیدی در تعیین زمان خروج نظامیان بریتانیا از افغانستان خواهد داشت.

ژنرال ریچاردز در جریان سفری به نپال و ملاقات با سربازان گورکای بریتانیا در آن کشور، گفت تخلیه مواضعی که دشمن هنوز در ولایت جنوبی هلمند در اختیار دارد، ضروری است. او گفت خطر تلفات در این عملیات زیاد خواهد بود.

او گفت هدف از انجام عملیات بزرگ نظامی موسوم به "عملیات مشترک"، پاکسازی کارگاه های ساخت بمب طالبان در جنوب افغانستان و هموار کردن شرایط برای سربازان بریتانیایی، آمریکایی و افغان است تا آنها بتوانند امنیت ساکنان محلی را بهتر تامین کنند.

حدود چهار هزار سرباز بریتانیایی در عملیات مشترک، شرکت خواهند داشت.

این عملیات، که بزرگترین عملیات نظامی از زمان اولین جنگ خلیج فارس توصیف شده است، توسط ارتش افغانستان طراحی شده است.

ژنرال ریچاردز گفت: "این کار ماست که این خطرات را کاهش دهیم و با این که من مستقیما در نقشه ریزی تاکتیکی دست ندارم، مانند هر کس دیگری که در مقام من بود، خود را قانع کرده ام که طرح های نظامی در نظر گرفته شده، عالی است، سربازان به خوبی آموزش دیده اند، امکانات و وسایل همه فراهم شده است و من به توان فرماندهان مسئول، از سطح سرجوخه گرفته تا ژنرال، ژنرال استنلی مک کریستال که مسئول اجرای این عملیات است، اطمینان کامل دارم."

ژنرال سر دیوید ریچاردز گفت باور دارد که دستاوردهای مثبت "عملیات مشترک" چشمگیر خواهد بود.

او گفت انتظار دارد سربازان بریتانیایی تا چند سال در افغانستان بمانند اما موفقیت این عملیات تهاجمی تعیین خواهد کرد این تعهد تا چه مدت خواهد بود.

در همین حال ژنرال نیک کارتر، فرمانده نیروهای بریتانیایی در افغانستان به بی بی سی گفته است این عملیات اولین آزمون بزرگ برای استراتژی جدید باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در افغانستان است.

فرانک گاردنر، گزارشگر بی بی سی در امور امنیتی در گزارشی از قندهار، به نقل از ژنرال کارتر آورده است که عملیات مشترک با عملیات نظامی که قبلا علیه طالبان در افغانستان اجرا شده، متفاوت است.

او گفت در عملیات قبلی نیروهای ائتلاف طالبان را از مناطق مختلف بیرون می کردند اما شمار سربازان آنها برای حفظ امنیت ساکنان محلی کافی نبود.

ژنرال کارتر گفت برای اولین بار سربازان افغان در صف اول برنامه ریزی های نظامی هستند و به دنبال این برنامه ریزی شمار کثیری از ماموران پلیس که تازه آموزش دیده اند با حمایت نیروهای ائتلاف وارد میدان می شوند.

فرمانده نیروهای بریتانیایی در افغانستان در گفتگو با بی بی سی افزوده است اما چون نیروهای ائتلاف از وجهه پلیس افغان که برخی اوقات غیر قابل اعتماد است، خبر دارند، عملکرد آنها تحت نظارت خواهد بود.

مطالب مرتبط