تلفات ریزش بهمن در افغانستان افزایش یافت

برفباری شدید در سالنگ
Image caption گذرگاه سالنگ هر سال شاهد دهها برف کوچ (بهمن) است

تلفات ناشی از سقوط چندین برف کوچ (بهمن) در گذرگاه سالنگ به بیست و هشت نفر رسیده است.

منابع رسمی افغانستان می گویند حداقل چهل نفر دیگر نیز زخمی شده و به بیمارستانها منتقل شده اند.

گذرگاه سالنگ در بزرگراه کابل- مزار واقع شده و تونل معروف سالنگ هم در همین گذرگاه است که شمال افغانستان را با کابل، پایتخت و مناطق جنوبی این کشور وصل می کند.

سرازیر شدن برف کوچ در این گذرگاه که در پی چندین روز برف باری شدید آغاز شد، راه سالنگ را بروی رفت و آمد مسدود کرده و صدها موتر (خودرو) خورد و بزرگ حامل مسافران در این گذرگاه گرفتار آمده اند.

مقامات نسبت به افزایش تلفات انسانی در میان مسافران ابراز نگرانی کرده اند.

ژنرال رجب، رئیس اداره حفظ و مراقبت سالنگها می گوید که حدود بیست و پنج برف کوچ در مناطق مختلف گذرگاه سالنگ فرود آمده و به موترهای مسافربری آسیب رسانده اند.

ژنرال رجب گفت که در حال حاضر هیچ گونه دسترسی به دهها موتری که در این برف کوچها گیر مانده اند، وجود ندارد. با این حال، وزارت صحت افغانستان با انتشار یک اعلامیه گفته است که گروه های صحی همراه با چندین آمبولانس مجهز به محل حادثه اعزام شده اند.

خبرنگاران در محل می گویند وزش تندباد همراه با ریزش برف کوچهای کوچک هنوز در سالنگ ادامه دارد و مانع از ورود گروه های نجات به داخل تونل شده است.

Image caption مامور پلیس در میان برف در گذرگاه سالنگ

بیشتر مسافران در بخش جنوبی سالنگ گرفتار شده اند و مسئولان هشدار می دهند که اگر بزودی به این بخش از تونل دسترسی پیدا نکنند، وضعیت مسافران وخیم خواهد شد.

گذرگاه سالنگ در روزهای عادی محل رفت و آمد صدها موتر خرد و بزرگ است.

در بخشهای مرتفع این بزرگراه چندین تونل بهمن گیر ساخته شده تا مسافران را از خطر ریزش مستقیم برف کوچها در زمستان نگهداری کند.

با این حال، ریزش برف و سقوط برف کوچ در این گذرگاه همه ساله مشکلات زیادی را برای مسافران عبوری ایجاد می کند.

فصل زمستان در افغانستان معمولا با تلفات و خسارات همراه است و دو روز پیش، مقامات دولتی از مرگ نزدیک به بیست نفر در اثر بارش برف و سرازیر شدن سیلاب در بخشهای مختلف افغانستان خبر دادند.

اداره مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان می گوید که راههای در بسیاری از ولسوالی ها در ولایات غور، بامیان، وردک و دایکندی مسدود شده و دسترسی به روستاهای واقع در مسیر این راهها امکانپذیر نیست.

مطالب مرتبط