برنامه تازه برای بهبود کارآیی پلیس افغانستان

پلیس افغانستان
Image caption اتمر: ارتباط پلیس با مردم نهادینه می شود

وزیر داخله/ کشور افغانستان اعلام کرده که با نهادینه کردن روابط پلیس با مردم و آموزش آن، کارآیی پلیس این کشور را افزایش می دهد.

حنیف اتمر، وزیر داخله/ افغانستان در یک نشست خبری در کابل گفت که این برنامه به صورت آزمایشی با کمک کشور کانادا از ولایت قندهار، در جنوب افغانستان آغاز خواهد شد.

قندهار از ولایت های ناآرام افغانستان است که هزاران سرباز کانادایی در آن جا مستقرند و حدود چهار هزار پلیس افغان هم در آن ولایت حضور دارند.

آقای اتمر در توضیح جزئیات این برنامه گفت: "در قدم نخست پلیس را به پلیس مردمی تبدیل می کنیم. ارتباط مردم با پلیس باید تقویت شود. این ارتباط از طریق نهادهای مردمی و تیم های خاص پلیس نهادینه و تقویت می شود."

او افزود: "تمام ماموران پلیس تحت آموزش خاص قرار می گیرند. تجهیزات لازم برای پلیس فراهم می شود. اداره پلیس و تمام سیستم های اداری پلیس مورد باز نگری قرار می گیرد."

حنیف اتمر افزود که با اجرای این برنامه موثریت پلیس افغانستان برای تامین امنیت و مبارزه با جرایم افزایش خواهد یافت.

آقای اتمر گفت: "پلیس باید موثریت خود را در زمینه ایمنی و مبارزه با جرایم در ولایت قندهار افزایش دهد. این به این معنی است که پلیس باید فعالیت های جدیدی، از جمله افزایش فعالیت های اطلاعاتی، افزایش گزمه (گشتزنی ) و افزایش نظارت پلیسی را عملا روی دست گیرد."

Image caption یکی از اهداف برنامه تازه افزایش توانایی‌های پلیس برای تامین امنیت است

وزیر داخله افزود اگر موثریت این برنامه در ولایت قندهار ثابت شود، این برنامه در سراسر افغانستان گسترش خواهد یافت.

در حال حاضر شمار پلیس افغانستان به ۹۵ هزار نفر می رسد و قرار است تا پنج سال آینده به ۱۳۴ هزار نفر افزایش یابد.

پلیس افغانستان پیش از این با انتقادهای زیادی مواجه بوده است. آلودگی به فساد و اخاذی برخی از ماموران پلیس مورد انتقاد شدید رسانه های این کشور قرار داشته است.

هر چند تقویت و بهبود کارآیی پلیس افغانستان از اولویت های عمده دولت این کشور شمرده می شود، اما به نظر می رسد که در شماری از ولایت های این کشور نارضایی زیادی از نهادهای پلیس وجود دارد.

مطالب مرتبط