مرحله مقدماتی علمیات بزرگ در هلمند آغاز شد

نیروهای ناتو در هلمند
Image caption ناتو می گوید: عملیات بزرگ هلمند چهار مرحله ای خواهد بود و حالا مرحله اول آن یعنی مرحله شکل گیری، آغاز شده است.

مقام های ناتو در افغانستان می گویند مرحله مقدماتی علمیات تصفیه ای در ولایت هلمند در جنوب افغانستان آغاز شده است. دیوید هینگ فیلد سخنگوی نیروهای ویژه بریتانیا در هلمند می گوید این عملیات در مرحله مقدماتی است.

هفته گذشته ناتو اعلام کرده بود که به زودی عملیات بزرگی علیه شورشیان در هلمند، آغاز خواهند کرد. هنوز گزارشی از رویارویی نیروهای ناتو و افغان با شورشیان گزارش نشده است.

دیوید هینگ فیلد سخنگوی نیروهای بریتانیا در لشکرگاه مرکز هلمند می گوید، این عملیات در مرحله شکل گیری است، آقای فیلد که این عملیات را یک عملیات ضد شورش می خواند گفت این عملیات چهار مرحله دارد و مرحله اول که حالا آغاز شده مرحله"شکل گیری" نامیده می شود.

مرحله دوم به گفته آقای فیلد، مرحله تصفیه است که "شورشیان از میان مردم تصفیه می شوند."

این سخنگوی نیروهای ویژه بریتانیا مرحله سوم عملیات را مرحله نگهداری و حفظ منطقه است و چهارمین مرحله این عملیات مرحله اعمار و ساختمان نام گزاری شده است.

دیوید هینگ فیلد می گوید مرحله دوم عملیات وقتی آغاز خواهد شد که نیروهای مشترک افغان و آیساف، برای بیرون راندن شورشیان از هلمند آماده شوند. آقای فیلد در توضیح بیشتر این عملیات گفت ما در جریان مذاکره با طالبان قرار نداریم کارما به راه اندازی یک رشته عملیات نظامی است که از چندهفته قبل برای راه اندازی آن آماده می شویم تا طالبان را در یک عملیات هدفمند بکشیم و یا دستگیر کنیم.

سخنگوی نیروهای ویژه بریتانیا در مورد زمان اجرایی عملیات گفت، او نمی تواند زمان دقیق این عملیات را افشا کند زیرا به گفته او این کار خطر ناک است اما تاکید کرد که فرصت به طالبان داده خواهد شد تا یا محل را ترک کنند و یا هم سلاح به زمین بگذارند و دست از جنگ بردارند.

ظاهرا به نظر می رسد این بار نیروهای بریتانیایی با اعتماد به نفس بیشتری سخن می گوید، آقای فیلد گفت پیامش به مردم هلمند این است که اگر ما مطمئن نباشیم که منطقه را از وجود طالبان پاک می کنیم، منطقه را حفظ می کنیم و برنامه های باز سازی را در آنجا انجام می دهیم، این عملیات را به راه نمی انداختیم.

نیروهای بریتانیایی درحالی از راه اندازی یک عملیات بزرگ و جدی در هلمند سخن می گویند که دولت افغانستان تلاش دارد، طالبان و دیگر گروه های شورشی را به مذاکره ترغیب کند.

جامعه جهانی در کنفرانس لندن، از طرح دولت افغانستان برای مذاکره با گروه های شورشی حمایت کرد.

اما در همین کنفرانس گوردون براون نخست وزیر بریتانیا گفت که جامعه جهانی مصمم است ماشین جنگی طالبان را در هم بشکند.

مطالب مرتبط