پیش بینی سازمان ملل از میزان تولید مواد مخدر در افغانستان

مزرعه خشخاش در افغانستان
Image caption تولید مواد مخدر در افغانستان دو سال گذشته کاهش یافته است

سازمان ملل متحد پیش بینی کرده که میزان تولید مواد مخدر در افغانستان در جریان سال 2010، به حال خود باقی مانده و افزایش و یا کاهشی در آن رونما نخواهد شد.

این پیش بینی در حالی مطرح می شود که سطح تولید مواد مخدر در افغانستان ظرف دو سال گذشته، سیر نزولی را پیموده است.

اداره مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد (UNODC) می گوید برای حفظ روند رو به کاهش تولید مواد مخدر در افغانستان، نیاز است تا امنیت در این کشور بهبود یافته و برنامه های توسعه ای با جدیت بیشتری به اجرا گذاشته شود.

براساس آمار سازمان ملل متحد، افغانستان در دو سال اخیر، شاهد کاهش سی و شش درصدی تولید مواد مخدر بوده و همزمان 20 ولایت این کشور از جمع سی و شش ولایت، عاری از کشت خشخاش اعلام شده است.

با این حال، افغانستان جایگاه خود را به عنوان بزرگترین فراهم کننده مواد مخدر در سطح جهان حفظ کرده است.

تاثیر امنیت و حاکمیت قانون

اداره مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد (UNODC) پیش بینی خود را از وضعیت تولید مواد مخدر در سال جاری، براساس بررسی بیش از پنجصد و سی روستا در 188 ولسوالی در سراسر افغانستان منتشر کرده است.

در این بررسی، میزان تمایل کشاورزان در روستاهای مختلف به کشت خشخاش در سال جاری، سنجیده شده است.

این اداره می گوید، در مناطقی که از وضعیت بهتر امنیتی و حاکمیت قانون برخوردار است، کشاورزان کمتر تمایل به کشت خشخاش دارند.

بررسی UNODC نشان داده است که کشت خشخاش، در حدود هشتاد درصد از روستاها که از وضعیت بد امنیتی برخوردار هستند، ادامه دارد؛ در حالی که کشت خشخاش در مناطقی که امنیت بهتری دارد، حدود هفت درصد را تشکیل می دهد.

این بررسی همچنین اضافه کرده که حدود شصت و یک درصد از کشاورزان در مناطقی که حاکمیت دولتی در آن وجود دارد، گفته اند که به دلیل ممنوعیت قانونی، خشخاش نمی کارند.

اداره مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد پیش بینی می کند که در سال جاری، پنج ولایت دیگر در افغانستان به ولایات عاری از کشت خشخاش خواهند پیوست.

این ولایات، براساس بررسی UNODC عبارت اند از: کنر، ننگرهار، کابل، لغمان و بدخشان.

با این حال، این اداره علاوه کرده است که انتظار می رود سه ولایت از جمع ولایات عاری از کشت خشخاش (بغلان، فاریاب و سرپل) امسال دوباره به کشت خشخاش آغاز کنند.

UNODC می گوید حدود یک سوم از کشاورزانی که انتظار می رود در سال 2010 دوباره به کشت خشخاش آغاز کنند، کسانی هستند که هیچ گونه کمکی در عرصه کشاورزی از سوی نهادهای مسئول دریافت نکرده اند.

مطالب مرتبط