نشریات کابل: چهارشنبه 21 دلو

تصاویر و گزارشهایی از حوادث روز گذشته در گذرگاه سالنگ، در کنار مطالب تحلیلی در این مورد و مطالبی در مورد عملیات نظامی در جنوب افغانستان، در روزنامه های چاپ امروز کابل چاپ شده است.

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود به برف کوچ های (بهمن) روز گذشته در گذرگاه سالنگ پرداخته و مسئولان را در افغانستان به "غفلت" متهم کرده است.

آمار رسمی، تعداد کشته شدگان این برف کوچها را نزدیک به سی نفر اعلام کرده اما برخی گزارشهای دیگر، حاکی از تلفات بیشتر این حادثه است.

روزنامه هشت صبح نوشته که برفباری های شدید از چند روز گذشته در گذرگاه سالنگ و کوههای هندوکش ادامه داشته، اما به نوشته روزنامه، نهادهای مسئول، برای جلوگیری از حوادثی که روز گذشته اتفاق افتاد، هیچ گونه اقدامات پیشگیرانه ای انجام ندادند.

نویسنده تاکید دارد که نهادهای مسئول، با توجه به برفباری های شدید در سالنگ، باید این گذرگاه را بروی وسایط نقلیه مسدود می کردند و تا کسب اطمینان از وضعیت، به مسافران اجازه رفت و آمد در آن نمی دادند.

روزنامه دولتی انیس اما در صفحه نخست خود در عنوان درشتی نوشته: "دو هزار و پنجصد نفر در سالنگ نجات داده شده اند."

این روزنامه از قول حنیف اتمر، وزیر داخله افغانستان نوشته که برف کوچها، ساحه حدود سه و نیم کلیومتری را در سالنگ مسدود کرده بود.

روزنامه انیس در سرمقاله خود به موضوع عملیات مشترک در ولایت هلمند پرداخته و آن را آزمونی در برابر نیروهای امنیتی تلقی کرده است.

این روزنامه نوشته که چگونگی پیشبرد این عملیات، می تواند بر میزان حمایت و یا عدم حمایت مردم از نیروهای نظامی در افغانستان تاثیر داشته باشد.

روزنامه آرمان ملی نیز به موضوع عملیات نظامی در هلمند توجه کرده و نوشته، تجربه نشان داده که چنین عملیات های نظامی، دستاورد چشمگیری در سرکوب طالبان نداشته است.

این روزنامه نوشته که چنین عملیات های نظامی در گذشته با آنکه توام با سر و صدا و تبلیغات زیاد راه اندازی شده، اما نتیجه آن تنها گرفتن یکی دو ولسوالی از کنترل طالبان بوده که آن هم به نوشته روزنامه، پس از اندک زمانی دوباره به دست طالبان می افتد.

آرمان ملی نوشته که طالبان همواره در آستانه آغاز عملیات نظامی ناتو، مناطق تحت عملیات را ترک می کنند و پس از مدتی دوباره باز می گردند.

مطالب مرتبط