بیم افزایش تلفات ریزش بهمن در افغانستان

برف کوچ در سالنگ
Image caption عملیات نجات در گذرگاه سالنگ برای سومین روز ادامه دارد

مقامات در افغانستان می گویند بیم آن می رود که تعداد تلفات ناشی از فروریزی چندین برف کوچ (بهمن) در شمال شرق این کشور افزایش یابد.

وزارت صحت افغانستان می گوید تا حالا اجساد 169 نفر را از زیر برف بیرون کرده اند و حدود صد و سی تن دیگر نیز در اثر برف کوچها زخمی شده اند.

گذرگاه سالنگ که شمال افغانستان را با کابل و بخشهای جنوبی این کشور وصل می کند، ظرف روزهای اخیر شاهد بیش از بیست برف کوچ بوده است.

سرازیر شدن برف کوچ (بهمن) در این گذرگاه که در پی چندین روز برف باری شدید آغاز شد، راه سالنگ را به روی رفت و آمد مسدود کرده و صدها موتر (خودرو) خورد و بزرگ حامل مسافران در این گذرگاه گرفتار آمده اند.

عملیات نجات هزاران نفری که زیر برف شده بودند، از سه روز تا حالا ادامه دارد.

این برف کوچها، مرگبارترین آفات طبیعی در افغانستان به حساب می آید.

سقوط به دره

مقامات می گویند، فشار برف کوچ ها به حدی بوده که شیشه های موترها و اتوبوسهای مسافربری را شکسته و برخی از این موترها را به پایین دره پرت کرده است.

بیشتر تلفات ناشی از سقوط موترها به دره و یا هم ناشی از سردی بیش از حد هوا بوده است.

گذرگاه سالنگ هنوز به روی رفت و آمد مسافرین مسدود است و عملیات پاکسازی محل به شدت جریان دارد.

زمری بشری، سخنگوی وزارت داخله (کشور) گفت که شماری از موترها هنوز زیر برف باقی مانده و بیم آن می رود که تعداد بیشتری از اجساد از درون این موترها پیدا شود.

مقامات می گویند، تا حالا حدود دو هزار و پانصد نفر را که در گذرگاه سالنگ گیرافتاده بودند نجات داده اند.

این گذرگاه در گذشته نیز شاهد برف کوچهای زیادی بوده است، اما تلفات و خسارات ناشی از برف کوچهای تازه در این گذرگاه، کم سابقه است.

این گذرگاه که از کوههای هندوکش می گذرد، تنها راه اصلی میان شمال و جنوب افغانستان است و در روزهای عادی، صدها موتر مسافربری در آن رفت و آمد می کند.

ارتفاع این گذرگاه حدود سه هزار و چهارصد متر می رسد و یکی از مرتفع ترین قله ها در جهان شمرده می شود.

مطالب مرتبط