حامی مجاهدین افغان در کنگره آمریکا، در گذشت

چارلی ویلسون

چارلی ویلسون عضو سابق کنگره آمریکا که به دلیل حمایت هایش از مجاهدین افغان در جنگ علیه اتحاد جماهیر شوروی سابق شهرت داشت، در سن 67 سالگی در گذشت.

آقای ویلسون در ده هشتاد میلادی نماینده ایالت تگزاس ایالات متحده آمریکا در کنگره این کشور بود.

چارلی ویلسون موفق شد درنتیجه تلاشهایش منابع زیادی را برای فراهم ساختن سلاح و تجهیزات نظامی در حمایت از مجاهدین افغان فراهم کند.

موشک های زمین به هوای استنگر نیز در نتیجه تلاشهای آقای ویلسون در اختیار مجاهدین افغان قرار داده شد.

این موشک ها بعد از آن در اختیار مجاهدین قرار گرفت که نیروهای شوروی سابق با استفاده از نیروهای هوایی و بمب افگن، مواضع مجاهدین را در هم می کوبید و فدافند های هوایی که مجاهدین در اختیار داشتند، در دفاع از بمب افگن های سریع السیر شوروی موثر نبودند.

بسیاری از موشک های استنگر که مجاهدین در اختیار داشتند، عملا استفاده نشد و بعدها آمریکایی ها سعی کردند آنرا با قیمت چند برابر از گروه های مجاهدین بخرند.

هراس آمریکایی ها از اینکه مبادا این موشک ها در اختیار رقیب اصلی اش، روسیه، قرار بگیرد سبب شده بود بازار خرید استنگر برای مدتی گرم باشد و فرماندهان عمده گروه های مجاهدین را به خود مشغول کند.

"جنگ چارلی ویلسون"

در سال 2007 میلادی هالیوود فیلمی ساخت که موضوع اصلی آن تلاش های آقای ویلسون در حمایت از مجاهدین افغان بود.

در این فیلم که "جنگ چارلی ویلسون" نام دارد، تام هنکس بازیگر مشهور آمریکایی نقش آقای ویلسون را بازی کرده است.

در این فیلم چهره مثبتی از آقای ویلسون به نمایش گذاشته شده که برای مردم آمریکا و افغانستان دلسوز است. افزون براین چهره اصلی ویلسون به عنوان یک آدم خوشگذاران در این فیلم برجسته است.

چارلی ویلسیون معتقد بود که حمله شوروی به افغانستان فرصت مناسبی را برای آمریکا فراهم کرده تا انتقام شکست جنگ ویتنام را از شوروی بگیرد.

اما مشخص نیست حالا که نیروهای آمریکایی در افغانستان درگیر اند، نظر آقای ویلسون در مورد این جنگ چه بوده؟

جنگ اسلام و کفر یا جنگ آمریکا و شوروی؟

اگرچه در سالهای اول جنگ علیه نیروهای شوروی در افغانستان، باور غالب این بود که مردم افغانستان به صورت خود جوش و به خاطر دفاع از وطن، دین و آداب و رسوم ملی خود، علیه نیروهای شوروی و دولت تحت حمایت آن برخاسته اند و جنگی که جریان دارد، نبرد حق و باطل و جنگ اسلام و کفر است.

اما با طولانی شدن جنگ و تجهیز مجاهدین با سلاح های پیشرفته غربی و افزایش امکانات روز افزونی که در اختیار مجاهدین قرار می گرفت، کم کم این سوال در ذهن مردم افغانستان جدی ترشد که غیر از نیروی ایمان افغانها، چه نیروی دیگری در پشت این جنگ قرار دارد؟

مردم افغانستان در سالهای اخیر جنگ علیه دولت دکتر نجیب الله، سوالات متعددی را در این مورد مطرح می کردند و گاهی در اظهارات جدی، صریح و صادقانه خود می گفتند، این جنگ، جنگ شوروی و آمریکا است و تا زمانی که یک طرف این جنگ، کاملا مغلوب نشود، آتش جنگ در افغانستان که به عنوان میدانی برای جنگ سرد مشخص شده، ادامه خواهد داشت.

سلیمان لایق از مقام های ارشد دولت تحت حمایت شوروی، در مصاحبه با بی بی سی با یاد آوری آن سالها خاطره ای را از عبدالولی خان یکی از رهبران پشتون نقل می کند که به سلیمان لایق گفته بود:" این جنگ، جنگ شما نیست، جنگ شوروی و آمریکا است."

آقای لایق می گوید او به عنوان یک مبارز انقلابی، در آن زمان به حرف عبدالولی خان خندیده بود، اما حالا پس از تقریبا 30 سال می پذیرد که جنگ، جنگ شوروی و آمریکا بود که به اعتقاد آقای لایق مردم افغانستان در حمایت از هر دو طرف درگیر، قربانی شدند.

بریز و بپاش های فرماندهان ثروتمند و مقتدر مجاهدین در سالهای پایانی جهاد، بارز ترین چیزی بود که افغانها به آن استناد می کردند، آنها با یاد آوری از نخستین روزهای جهاد و اینکه مردم با دست خالی و یا هم سلاح های قدیمی و فرسوده به جنگ برخاستند، می پرسیدند، این همه سلاح، پول، ماشین های لوکس چگونه در اختیار فرماندهان مجاهدین قرار گرفت؟

اسناد و مدارکی که بعدها از سوی سازمانهای اطلاعاتی غرب در مورد هزینه های که آمریکا و کشور های غربی در جنگ افغانستان متحمل شده بودند، نشان داد، که جهاد افغانستان بیش از اینکه یک قیام ملی_ اسلامی باشد، جنگ بین قدرت های بزرگ بوده.