روزنامه های کابل: شنبه ۲۴ دلو

"بزرگترین عملیات نظامی" نیروهای ناتو و افغان در هلمند، در جنوب افغانستان، از موضوعات اصلی مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

منابع ناتو گفته اند که در این عملیات حدود ۱۵ هزار سرباز نیروهای بین المللی و افغان شرکت کرده اند. هدف از این عملیات بیرون راندن طالبان از منطقه مارجه و گسترش حاکمیت دولتی در آن جا خوانده شده است.

روزنامه دولتی انیس نوشته که عملیات مشترک در هلمند از هر لحاظ با جنگ های گذشته "متفاوت" است. به نوشته روزنامه، شورشیان در "مارجه" محاصره شده اند، در این صورت آنها باید یا تسلیم شوند یا در مواضع خود اسیر و یا نابود شوند.

انیس همچنین افزوده که عملیات تازه برای آن است تا به آنانی که به "فرهنگ تفاهم و آشتی" باور ندارند، "توانایی، ابتکار و قدرت نظامی نیروهای افغان نشان داده شود."

منابع نظامی ناتو و افغان گفته اند که ارتش افغانستان در طراحی و رهبری این عملیات نقش کلیدی دارد.

به نظر انیس، این عملیات به این دسته از شورشیان این پیام را خواهد رساند که دولت با وجود داشتن توانایی لازم برای مبارزه با طالبان، می خواهد باب گفتگو را هم باز نگه دارد.

ماندگار نوشته که دولت افغانستان و حامیان خارجی گفتگو با طالبان به این نتیجه رسیده اند که می توانند طالبان را "به زور به مذاکره بکشانند". به نظر نویسنده عملیات هلمند هم به همین منظور راه اندازی شده است.

روزنامه اما افزوده که جنگ هیچگاه نمی تواند زمینه را برای گفتگو هموار کند. به نظر نویسنده، شدت نبرد باعث می شود که شورشیان بیشتر به جنگ فکر کنند تا موضوع گفتگو.

ماندگار همچنین به این نظر است که اگر شورشیان در شرایطی که تحت محاصره قرار گیرند، حاضر به پذیرش گفتگو شوند، آنان در آن صورت از گفتگو به عنوان "یک تاکتیک" استفاده خواهند کرد و پس از آن که بیم حملات پایان یافت، "باز همان آش و همان کاسه خواهد بود."

سروش ملت نوشته که به دلیل این که شورشیان خود "تعریف شده" نیستند و ضمناً آنان "از مناطق مسکونی و از میان مردم" حملات خود را سازماندهی می کنند، رسیدن آسیب به غیرنظامیان محتمل است. نویسنده تاکید کرده که نیروهای ناتو و افغان باید از تجارب گذشته برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان در عملیات هلمند کار گیرند.

سروش افزوده که تلفات غیرنظامیان به بهبود امنیت کمکی نمی کند و شورشیان از آن برای مانورهای تبلیغاتی خود استفاده خواهند کرد. نویسنده تاکید کرده که در این عملیات به جنبه های غیرنظامی بیشتر توجه شود تا فرصت تبلیغاتی به طالبان داده نشود.

همین روزنامه در سرمقاله خود با اشاره به تلفات ریزش برفکوچ/بهمن در گذرگاه سالنگ، در شمال کابل، تاکید کرده که "هر که در فاجعه سالنگ غفلت کرده باید محاکمه شود."

فرود آمدن بهمن و طوفان در سالنگ در ۱۹ دلو/بهمن به گفته مقامات 189 کشته و ۲۰۰ زخمی به جا گذاشته است. روز جمعه، ۲۳ دلو/بهمن والی پروان، در شمال کابل به بی بی سی گفت که احتمال افزایش تلفات این حادثه هنوز هم وجود دارد.

هشت صبح نوشته که "فاجعه سالنگ نیاز به بررسی همه جانبه دارد". نویسنده افزوده که "ضعف نهادهای مسئول در این حادثه به خوبی روشن شد. به نوشته روزنامه، نهادهای مسئول که سالانه میلیونها دلار مصرف می کنند، در این حادثه صد پتو نداشتند.

هشت صبح همچنین تاکید کرده که رئیس جمهوری باید دستور بدهد که این حادثه به طور همه جانبه بررسی شود و مسئولانی که مقصرند، شناسایی و به دادگاه معرفی شوند.

آرمان ملی با اشاره به تلفات ریزش برفکوچ/بهمن در گذرگاه سالنگ، نوشته که از کنار این حادثه نمی شود به آسانی گذشت.

نویسنده آرمان ملی پرسیده که ادارات مربوط، از جمله اداره مبارزه با حوادث، کمیته حالات اضطراری شورای وزیران، اداره هلال احمر و وزارت فواید عامه، چرا آمادگی لازم را در چنین حالاتی ندارند.

نویسنده در ادامه نوشته که در بسیاری از کشورها اگر مقامی نتوانست به هر دلیلی کارش را درست انجام دهد، استعفا می کند، اما به تعبیر نویسنده، مقامات در افغانستان نه تنها استعفا نمی کنند، بلکه "خود را مسئول نمی دانند و با سربلندی به ارائه دلیل می پردازند".