نگرانی کرزی از احتمال تلفات غیرنظامیان در هلمند

خانواده های آواره شده از منطقه مارجه، عکس از AP
Image caption پیش از آغاز عملیات بزرگ ناتو، دهها خانواده از مناطق مارجه و نادعلی به لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند کوچ کردند

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان از نیروهای افغان و بین المللی خواسته که برای جلوگیری از آسیب به غیرنظامیان در عملیات هلمند، با "احتیاط کامل" عمل کنند.

بر اساس اعلامیه دفتر سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان، حامد کرزی از این نیروها خواسته است در مواردی که احتمال تلفات غیرنظامیان وجود دارد، از هر نوع حمله هوایی خودداری شود.

آقای کرزی همچنین تاکید کرده است که نیروهای شامل در عملیات هلمند باید با "ساکنان محلی مشورت و همکاهنگی کامل" داشته باشند.

عملیات هلمند، که بزرگترین عملیات نظامی ناتو از زمان حضور نیروهای ناتو در افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی در این کشور خوانده شده است، بامداد امروز، ۲۴ دلو/بهمن، آغاز شد.

هدف از این عملیات بیرون راندن طالبان از منطقه‌های "مارجه" و "نادعلی"، در مرکز ولایت هلمند و گسترش حاکمیت دولتی در این مناطق خوانده شده است.

هرچند هنوز از تلفات غیرنظامی در این عملیات خبری منتشر نشده است، اما سخنگوی والی/استاندار ولایت هلمند به بی بی سی از کشته شدن "پنج شورشی" و بازداشت هشت شورشی دیگر خبر داد.

پیش از این هم نگرانی هایی وجود داشت که اجرای این عملیات ممکن است در زمانی که هنوز سردی زمستان پایان نیافته، به غیرنظامیان آسیب برساند.

اخیرا گزارش ها از منطقه حاکی بود که دهها خانواده در منطقه مارجه و نادعلی از خانه های خود آواره شده اند.

Image caption ناتو گفته است که اقدام جدی را روی گرفته تا از تلفات غیرنظامیان جلوگیر کند

اما برخی از سران قومی در این مناطق گفته اند که طالبان راههای این مناطق را مین‌گذاری کرده اند و خروج غیرنظامیان از منطقه را دشوار کرده است.

شماری از ریش سفیدان در منطقه گفته اند که حتی در برخی موارد طالبان عمدا مانع خروج ساکنان محلی از خانه های شان شده اند.

پیش از این ناتو و مقامات دولت بارها شورشیان را متهم کرده بودند که آنان از غیرنظامیان در مناطق مسکونی به عنوان "سپر انسانی" کار می گیرند.

به نظر می رسد که این ها همه دست به دست هم داده و نگرانی آقای کرزی را در مورد احتمال تلفات غیرنظامیان در بزرگترین عملیات ناتو در ولایت آشوب زده هلمند برانگیخته است.

تلفات غیرنظامیان در افغانستان از موضوع های به شدت حساس و جنجال برانگیز است. در گذشته در مواردی مبارزه با شورشیان منجر به تلفات غیرنظامیان شده است.

آقای کرزی در چنین مواردی کارکرد نظامیان بین المللی مستقر در کشورش را به شدت مورد انتقاد قرار داده است. او این موضوع را بارها با فرماندهان ناتو و مقامات غربی در میان گذاشته و خواستار پایان دادن به این وضعیت شده است.

این در حالی است که ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده کل نیروهای بین المللی در افغانستان نیز بر محافظت جان غیرنظامیان در مقابله با شورشیان تاکید کرده است.

ژنرال مک کریستال جلوگیری از تلفات غیرنظامیان را در صدر اولویت‌های ماموریت خود در افغانستان قرار داده است.

منابع ناتو در هلمند نیز گفته اند که در عملیات جاری در این ولایت، بر اساس استراتژی تازه جنگی تحت رهبری آقای مک کریستال، بر محافظت از جان غیرنظامیان توجه بیشتری می شود.

همچنین نیروهای ناتو در تازه ترین اعلامیه خود گفته اند که "اقدامات جدی" روی دست است تا از تلفات غیرنظامیان در این عملیات جلوگیری شود.

مطالب مرتبط