افغانستان به جام جهانی کریکت راه یافت

مسابقات کریکت دوبی
Image caption این نخستین باری است که تیم ملی افغانستان به مسابقات جام جهانی کریکت راه می یابند.

تیم ملی کریکت افغانستان با پیروزی بر تیم امارات متحده عربی، برای نخستین بار به مسابقات جهانی کریکت (Twenty20) راه یافت.

در این بازی که امروز در امارات متحده عربی انجام شد، تیم افغانستان با کسپ ۱۰۱ امتیاز، تیم میزبان این بازیها (امارات) را مغلوب کرد و حضورش در بازیهای جهانی ۲۰۱۱ را قطعی کرد.

در بازی امروز محمد نبی از تیم افغانستان سه بازیکن تیم امارات را نک‌اوت کرد و در مرحله دوش نورعلی با کسب ۳۶ امتیاز برای تیمش بهترین بازیکن این مسابقه شناخته شد.

این آخرین بازی افغانستان در مسابقات امارات برای راه یافتن به جام جهانی کریکت ۲۰۱۰ بود، تنها بازی که باقی مانده، بازی میان افغانستان و ایرلند است، این بازی برنده و بازنده ای نخواهد داشت و تنها برای مشخص شدن تیم اول و دوم این بازیها برگزار می شود.

برنده این بازی در مسابقات جهانی با هند و آفریقای جنوبی بازی خواهد کرد و تیم که مقام دوم را از آن خود کند، در مسابقات جام جهانی به مصاف انگلستان خواهد رفت.

افغانستان پیش از این با شکست ایرلند، اسکاتلند و آمریکا، قهرمان "گروه الف" مسابقات امارات شده بود.

در مسابقات امارات که آخرین مرحله بازیهای مقدماتی جام جهانی بود، هشت تیم در گروه " الف" و "ب" به مصاف هم رفتند.

افغانستان، آمریکا، ایرلند و اسکاتلند در گروه "الف" بودند و کانادا، هلند، کنیا و امارات در گروه "ب" قرار داشتند.

افغانستان، ایرلند، امارات و هلند، به مرحله بعدی راه یافتند.

و سرانجام با پیروزی افغانستان بر امارات و غلبه ایرلند بر هلند، دو تیم افغانستان و ایرلند، به جام جهانی راه یافتند.

اگرچه تیم کریکت جوانان افغانستان در گروه ۱۹ سال، پیش از این در بازیهای جام جهانی نیوزیلند، راه یافته بود، اما این نخستین باری است که تیم ملی کریکت افغانستان نامش را در فهرست تیم‌هایی که در جام جهانی کریکت بازی می کنند، ثبت کرد.

مسابقات جهانی کریکت (Twenty20) که قرار است در آوریل ۲۰۱۱ برگزار شود.

علی‌رغم این که ورزشکاران افغانستان از کمبود امکانات، فضای مناسب تمرین و عدم حمایت کافی دولت ناراضی هستند، اما ورزش افغانستان در هشت سال گذشته، بعد از طالبان، وضعیت رو به بهبود داشته است.

سال گذشته خورشیدی افغانستان موفق شد در المپیک چین مدال بگیرد. روح الله نیکپا با کسب مدال برنز در المپیک چین، نخستین مدال المپیک این کشور را به نام خود ثبت کرد.

هفته گذشته در بازی های جنوب آسیا، ورزشکاران افغان در ۱۴ رشته شرکت کردند و با هفت مدال طلا، ۹ مدال نقره و ۱۶ مدال برنز به خانه باز گشتند.

افغانستان در بازیهای جنوب آسیا در میان ده کشور شرکت کننده ششم شد.