مقامات افغان: تلفات عملیات "مشترک" به ۲۹ تن رسید

Image caption در عملیات "مشترک" پانزده هزار سرباز افغان و خارجی شرکت کرده اند و از حمایت گسترده نیروهای هوایی برخوردارند

مقامات محلی افغان در هلمند، در جنوب افغانستان گفته اند که شمار تلفات عملیات "مشترک" به ۲۹ تن رسیده است.

داوود احمدی، سخنگوی والی هلمند به بی بی سی گفت که در این عملیات که وارد دومین روز خود شده، ۲۷ شورشی و و دو سرباز ناتو کشته شده اند.

یکی از این سربازان بریتانیایی و یک سرباز دیگر آمریکایی بوده است.

این دو سرباز در پی انفجار بمب های کنار جاده ای کشته شده اند.

گلاب منگل، والی هلمند از پیشرفت عملیات در این ولایت ابراز خرسندی کرده است.

آقای منگل گفت: "سربازان ما شب تقریباً آرامی را پشت سر گذاشتند. آنان دستاوردهای زیادی در این عملیات داشتند. امروز عملیات از سرگرفته شد و تا حال به خوبی به پیش رفته است. ما انتظار پیشرفت های زیادی را داریم."

مقام های افغان از نتیجه عملیات ابراز رضایت کرده و می گویند هفتاد درصد مارجه را از وجود طالبان پاک کرده اند.

در همین حال ناتو اعلام کرده است که سه سرباز آمریکایی تحت فرماندهی این سازمان در افغانستان کشته شده اما در این اعلامیه مشخص نشده است که این سربازان در عملیات هلمند کشته شده اند یا در محل دیگری.

ناتو در اعلامیه ای گفته این سه سرباز در انفجار بمب کنار جاده‌ای کشته شدند، اما محل دقیق آن را مشخص نکرده است.

اما گروه طالبان با انتشار اعلامیه ای گفته اند که در برابر این عملیات مقاومت کرده و تلفاتی به نیروهای افغان و ناتو وارد کرده اند.

این گروه پیشتر از این گفته بود که برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان دست به مقاومت نزده است.

عملیات هلمند که از آن به عنوان "عملیات مشترک" یاد می شود، با شرکت ۱۵ هزار سرباز بین المللی و افغان بامداد شنبه، ۲۴ دلو/بهمن، در مرکز ولایت هلمند آغاز شد. این عملیات از حمایت گسترده نیروی هوایی تحت فرماندهی ناتو برخور دار است.

علاوه بر نیروهای افغان، چهار هزار نیروی آمریکایی، چهار هزار نیروی بریتانیایی و تعدادی سرباز کانادایی، دانمارکی و استونیایی نیز در این عملیات شرکت دارند.

گوردون براون نخست وزیر بریتانیا این عملیات را ستود و آن را گام مهمی برای جلب حمایت مردم افغانستان دانست. او از "نقش استثنایی ارتش بریتانیا" در این عملیات تمجید کرد.

یک مقام آمریکایی در واشنگتن به بی بی سی گفت اهداف روز اول این عملیات با حداقل تلفات و خشونتها محقق شده است.

اما خبرگزاری ها گزارش کرده اند درگیری های پراکنده ای در نقاط مختلف "مارجه" با طالبان در جریان است.

داوود احمدی، سخنگوی والی (استاندار) هلمند به بی بی سی گفت: "(در این عملیات) پنج تن از افراد دشمن تا حال ( ۱۱:۳۰ صبح به وقت محلی) کشته و هشت تن دیگر دستگیر شده اند."

آقای احمدی افزود: "۱۳ مرکز در مرحله اول عملیات (از شورشیان) بازپس گرفته شد و تحت کنترل است. عملیات به خوبی به پیش می رود."

سخنگوی والی هلمند همچنین گفت که تا حال به نیروهای افغان و بین المللی آسیبی نرسیده است.

این عملیات "بزرگترین" عملیات نیروهای ناتو از سال ۲۰۰۱ میلادی تا حال در افغانستان علیه شورشیان خوانده شده است.

نیروهای ناتو هدف از این عملیات را بیرون راندن شورشیان از منطقه و گسترش حاکمیت دولت در آن جا خوانده اند.

این عملیات از منطقه "مارجه" در مرکز ولایت هلمند آغاز شده است و گفته شده که تا ماهها ادامه خواهد یافت.

مارجه منطقه ای در مرکز ولایت هلمند است که از مدتها پیش تحت کنترل طالبان بوده است. این منطقه از لحاظ نظامی "استراتژیک" شمرده می شود و همچنین یکی از بزرگترین مراکز تولید مواد مخدر در ولایت هلمند است.

نیروهای ناتو گفته اند که مواد مخدر تولید شده در منطقه مارجه، بخشی از درآمد مالی شورشیان را تامین می کند.

ناتو همچنین در اعلامیه ای گفته است: "شورشیانی که پیشنهاد دولت افغانستان برای پیوستن به روند سیاسی را نمی پذیرند، با اقدامات گسترده نظامی مواجه خواهند شد."

اخیرا دولت افغانستان طرح گفتگو با طالبان را در نشست لندن (۲۸ جنوری/ژانویه) مطرح کرد و حمایت بین المللی را برای آغاز این طرح به دست آورد. اما طالبان تا حال پاسخ مثبتی به این طرح نداده اند.

کارشناسان می گویند آغاز عملیات هلمند، که ارتش و پلیس افغانستان در آن نقش کلیدی دارند، تا حدود زیادی برای این سازماندهی شده است تا ستیزه جویان طالبان حاضر به گفتگو شوند.

بر اساس یک اعلامیه ناتو، عملیات "مشترک" در مارجه با شرکت سربازان ارتش و پلیس افغانستان، نظامیان آمریکایی، بریتانیایی، دانمارکی، کانادایی و استونیایی به راه انداخته شده است.

برخی از سران قومی در منطقه گفته اند که طالبان راهها را مین گزاری کرده اند تا مانع ورود نیروهای افغان و بین المللی به منطقه شوند. از سوی دیگر آنان می گویند این مین ها، مانع خروج ساکنان منطقه از خانه های شان شده است.

اما نیروهای ناتو در اعلامیه خود تاکید کرده اند که تدابیری را روی دست گرفته اند تا از تلفات غیرنظامیان جلوگیری شود.

مطالب مرتبط