عملیات اخراج طالبان از مارجه 'موفقیت آمیز' توصیف شد

عملیات مشترک در مارجه
Image caption هدف این عملیات استقرار دولت و نیروهایش در مارجه است

مقام ها می گویند که عملیات مشترک نظامی نیروهای افغان و ناتو برای بیرون کردن جنگجویان طالبان از پایگاه های خود در ولایت هلمند درحال به نتیجه رسیدن است.

در سومین روز عملیات موسوم به "مشترک"، افسران ارشد افغان گفتند که نواحی اطراف مارجه و نادعلی از شورشیان پاکسازی می شود.

با این حال یک خبرنگار بی بی سی می گوید که حضور تک تیراندازان طالبان و همچنین وجود بمب های دست ساز از سرعت عملیات نیروهای آمریکایی در مارجه کاسته است.

هدف این عملیات که شنبه آغاز شد اعمال مجدد کنترل دولت افغانستان بر این نواحی است.

با این حال این عملیات روز یکشنبه به علت کشته شدن 12 غیرنظامی در اثر اصابت راکت نیروهای ائتلافی متحمل یک ضربه شد؛ تلفاتی که ابراز تاسف عمیق ژنرال استنلی مک کریستال فرمانده ناتو در افغانستان را به دنبال داشت.

به علاوه ناتو روز دوشنبه اعلام کرد که پنج غیرنظامی دیگر در یک حمله هوایی در خارج از ناحیه عملیات در ولایت قندهار کشته شده اند.

'مقاومت کم'

ژنرال محمد زازای از ارتش افغانستان روز دوشنبه گفت که نیروهای ائتلافی عمدتا موفق به مهار شورشیان در ناحیه عملیات شده اند.

او گفت که ساکنان محلی در شناسایی محل مواد منفجره ای که طالبان به جا گذاشته اند به نیروها کمک می کنند.

او گفت: "امروز دشمن تحرکی عمده نداشته است. آنها در جنوب مارجه ضعیفند. مقاومت کم بوده است. به زودی مارجه از دشمنان پاکسازی خواهد شد."

ژنرال امین الله پاتیانی به خبرگزاری فرانسه گفت که "تمامی نواحی مارجه و ناد علی به تسخیر نیروهای مشترک درآمده است. همه این بخش ها تحت کنترل است."

او افزود: "طالبان این نواحی را ترک کرده است، اما تهدید ناشی از بمب های دست ساز همچنان وجود دارد."

حاجی محمد جان از ساکنان مارجه به بی بی سی گفت که طالبان سعی داشتند از خروج مردم جلوگیری کنند اما او و سایرین موفق به فرار شدند.

او گفت: "هر چه داشتیم ول کردیم. دل خوشی از جنگ نداریم. از جنگ خسته شده ایم."

داود احمدی یک سخنگوی والی هلمند گفت تقریبا هزار خانواده از مارجه به لشکرگاه، مرکز ولایت، آمده اند.

فوزیه کوفی نماینده مجلس افغانستان به بی بی سی گفت که ساکنان در مورد عملیات سردرگم هستند زیرا این تهاجم نظامی خیلی با آنچه اخیرا در کنفرانس لندن درباره مذاکره با بعضی از عناصر طالبان گفته شد تفاوت دارد.

او همچنین گفت که طالبان اجازه نداده است غیرنظامیان مارجه را ترک کنند و اگر تلفات غیرنظامیان افزایش یابد بر افکار عمومی تاثیر منفی خواهد داشت.

فرانک گاردنر خبرنگار بی بی سی در پایگاه هوایی قندهار می گوید تفاوتی آشکار میان ناد علی - جایی که نیروهای بریتانیایی درحال عملیات هستند - و مارجه در جنوب آنجا که آمریکایی ها مسئول عملیات آن هستند پدیدار می شود.

درحالی که نیروهای بریتانیایی به سرعت به اهداف عملیاتی خود می رسند، تفنگداران دریایی آمریکا با کندی و زحمت پیش می روند زیرا با مانع تک تیراندازان و بمب های دست ساز بیشتری روبرو هستند.

ایان پنل خبرنگار بی بی سی که نیروهای بریتانیایی را در ناد علی همراهی می کند می گوید که این نیروها درحال پخش شدن برای اطمینان خاطر دادن به بومیان و شنیدن شکایات آنها هستند.

او می گوید که مردم محل از دیدن ارتش افغانستان خوشحال به نظر می رسند اما میلی به دیدن پلیس که آن را فاسد، جناحی و بی لیاقت می دانند ندارند.

مطالب مرتبط