توضیحات تازه فرمانده بریتانیایی در مورد مرگ غیرنظامیان در مارجه

ژنرال نیک کارتر
Image caption ژنرال کارتر تناقض در گزارش را به "فضای مه آلود جنگ" نسبت داد

فرمانده نیروهای بریتانیایی در جنوب افغانستان می گوید راکتی که به یک ساختمان مسکونی در مارجه برخورد کرد و 12 نفر را کشت، درست هدف گیری شده بود زیرا طالبان در آن خانه پنهان شده بودند.

ژنرال نیک کارتر گفت که این راکت خطا نرفته بود و افزود سیستمی آمریکایی که از آن برای پرتاب این راکت استفاده شد بار دیگر به کار گرفته شده است.

مقام ها اکنون می گویند که در اثر برخورد دو راکت آمریکایی به خانه ای در حومه مارجه، سه عضو طالبان و تعدادی غیرنظامی از جمله شش کودک کشته شدند.

این درحالی است که گزارش های اولیه ناتو حاکی بود که راکت ها در حدود 300 متری محل هدف گیری شده فرود آمدند.

ژنرال کارتر تناقض در گزارش ها را به "فضای مه آلود جنگ" نسبت می دهد.

او گفت: "موشک به نقطه ای که هدف گیری شده بود اصابت کرد."

او افزود که حفاظت از جان مردم محل همچنان از اهداف اصلی این عملیات است و اینکه نیروهای ائتلافی در پرتاب موشک از آسمان دقت زیادی به خرج می دهند.

در عملیات جاری موسوم به "مشترک"، نیروهای افغان و ناتو برای بیرون راندن طالبان از پایگاه هایشان در هلمند تلاش می کنند. آنها از حساسیت تلفات در میان غیرنظامیان به خوبی آگاهند.

ناتو به قوت تاکید کرده است که ایمنی غیرنظامیان در نواحی هدف گرفته شده برایش در بالاترین اولویت قرار دارد.

ژنرال نیک پارکر بلندپایه ترین افسر بریتانیایی در افغانستان به بی بی سی گفت که صرف نظر از اینکه شرایط جنگ چیست، تلف شدن غیرنظامیان به هیچ وجه قابل قبول نیست و اینکه آگاه کردن مردم از مدت ها قبل از شروع عملیات از آن، به نجات جان مردم کمک کرده است.

داود احمدی، یک سخنگوی والی هلمند، گفت که نیروهای ارتش افغانستان و ناتو روز سه شنبه در چهارمین روز عملیات، درحال پاکسازی نواحی اطراف مارجه از مین بوده اند.

او گفت که هنوز آتش پراکنده طالبان از نواحی مسکونی در شمال شهر وجود دارد اما برای فراری دادن آنها از نیروی هوایی یا بمباران سنگین استفاده نمی شود تا جان غیرنظامیان حفظ شود.

آقای احمدی گفت که 1240 خانواده از مارجه به لشکرگاه، مرکز هلمند، گریخته اند.

او گفت که هدف این عملیات پاکسازی مارجه از پیکارجویان و قاچاقچیان مواد مخدر و سپس تحویل دادن آنجا به پلیس افغانستان و در نهایت استقرار یک تشکیلات اداری برای ناحیه است.

Image caption عملیات "مشترک" بزرگترین عملیات از زمان سقوط طالبان توصیف می شود

پیشتر ژنرال غلام محی الدین به خبرگزاری رویتر گفت که بسیاری از پیکارجویان طالبان "گریخته اند" و اینکه نیروهای او اکنون درحال جستجوی خانه ها برای یافتن سلاح و مهمات هستند.

او گفت روستاییانی که پیش از شروع عملیات نظامی آنجا را ترک کرده اند به بازگشت تشویق می شوند.

اما علیرغم ادعاهای دولت افغانستان دایر بر متواری شدن پیکارجویان طالبان، تیم های کوچک شورشیان مکررا با آر پی جی و سلاح سبک به نیروها و وسایل نقلیه پاکسازی مین حمله می کنند.

تفنگداران دریایی آمریکا دو بار سعی کرده اند مواضع طالبان در ناحیه بازار در مارجه را منهدم کنند اما موفق نشده اند.

این بزرگترین عملیات نیروهای ائتلافی علیه طالبان از زمان سقوط این گروه در سال 2001 است و همچنین نخستین آزمون بزرگ برای استراتژی تازه باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در افغانستان که با افزایش شدید نیروهای همراه بوده به حساب می آید.

نیروهای ائتلافی تاکنون از مرگ دو سرباز خود - یک آمریکایی و یک بریتانیایی - در روز شنبه در این عملیات خبر داده اند.

اما کوین بل سخنگوی نظامی گفت که دو سرباز دیگر ناتو روز دوشنبه در یک بمبگذاری بی ارتباط به این عملیات در هلمند کشته شده اند.

مقام های افغان گفتند که حداقل 27 شورشی در این تهاجم کشته شده اند.

مطالب مرتبط