40 شورشی و 3 سرباز ناتو در هلمند کشته شدند

مارجه
Image caption سخنگوی والی هلمند می گوید مقاومت شدید شورشیان در جنوب هلمند سبب شد تا ناتو و نیروهای افغان از نیروهای هوایی استفاده کنند

مقامات در افغانستان می گویند، در جریان عملیات مشترک در ولسوالی مارجه و نادعلی ولایت هلمند، 40 شورشی کشته شده اند.

در همین حال مقامات ناتو نیز تائید کرده اند که سه سرباز تحت فرماندهی این نیروها جان خود را از دست داده اند.

داوود احمدی سخنگوی والی هلمند با تائید خبر کشته شدند 40 شورشی در جریان عملیات مشترک گفت، شورشیان هنوز بصورت پراکنده مقاومت می کنند و مین های کار گذاشته شده از سوی طالبان عملیات مشترک را با کندی مواجه کرده است.

سخنگوی والی هلمند افزود، روز گذشته در جنوب مارجه درگیری سختی بین شورشیان و نیروهای افغان و ناتو، رخداد و نیروهای مشترک افغان و خارجی مجبور شدند برای درهم کوبیدن مواضع شورشیان از نیروی هوایی استفاده کنند.

غیر نظامیانی که در مارجه و نادعلی گیر مانده اند، از دیگر عواملی است که به گفته مقام های ناتو و افغان سبب کندی و همچنین طولانی تر شدن زمان عملیات مشترک شده است.

پیش از آغاز این عملیات ناتو و مقام های افغان از آغاز چنین عملیاتی خبر داده بودند تا کسانی که می خواستند خانه های خود را ترک کنند فرصت داشته باشند.

شماری از اهالی مارجه و نادعلی که آنجا را ترک کرده اند به خبرنگاران گفته اند طالبان مانع خروج مردم از منطقه جنگی شده اند.

گام بعدی استقرار پلیس

در همین حال وزارت داخله/ کشور افغانستان می گوید، واحد هایی از پلیس "نظم عامه" به ولسوالی "مارجه" اعزام شده اند تا بعد از پایان عملیات امنیت منطقه را تامین کنند.

Image caption مقامات ناتو و افغان می گویند، تحکیم دولت و اجرای برنامه های باز سازی از مراحل بعدی عملیات است.

"نظم عامه" واحد های ویژه ای از پلیس افغان است که سلاح و تجهیزات بیشتر و بهتری در اختیار دارند.

در همین حال سازمان عفو بین الملل در مورد تلفات غیر نظامیان در هلمند هشدار داده و از طرفهای درگیر خواسته است، تا به حفظ جان غیر نظامیان توجه کنند.

سازمان عفو بین الملل با اشاره به اینکه طالبان مانع خروج مردم از منطقه جنگی می شوند گفته است، این کار ممکن است "جنایت جنگی" به حساب آید.

پیشتر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان نیز نسبت به احتمال تلفات غیر نظامیان در جریان عملیات مشترک، اظهار نگرانی کرده و گفته بود، باید تمامی اقدامات لازم برای حفظ جان غیر نظامیان به کار گرفته شود.

مطالب مرتبط