به روز شده:  18:53 گرينويچ - چهارشنبه 17 فوريه 2010 - 28 بهمن 1388

"القاعده تهدیدی برای همه تمدنها به حساب می آید"

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

ریچارد هولبروک فرستاده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان می گوید عملیات مشترک نیروهای خارجی و افغان در هلمند، شروع موج تازه یی از برخورد سیاسی- نظامی با شورشها دراین کشور است.

آقای هولبروک همچنین می گوید که کشورهای منطقه می توانند نقش مهمی در فراهم کردن زمینه برای گفتگوی دولت افغانستان با مخالفانش بازی کنند.

خبرنگار ما داود قاریزاده خبرنگار ما در کابل در ابتدای گفتگویی با ریچارد هولبروک فرستاده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان از اهمیت دستگیری ملا عبدالغنی برادر در پاکستان پرسید؟

او دومین مقام بلند پایه در تشکیلات طالبان است و دستگیری او از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این یک تحول مثبت و بزرگی است.

آیا این دستگیری نشانه تغییر سیاست پاکستان در برابر شورشیان است یا در پی فشار دولت شما براین کشور صورت گرفته ؟

نمی خواهم در مورد جزئیات آنچه اتفاق افتاده صحبت کنم. این یک مسئله حساس اطلاعاتی است.

اگر در رابطه به مذاکره با طالبان صحبت کنیم، فکر می کنید مکانیزمی که برای این کار باید در پیش گرفته شود چیست؟

در قدم اول هر اقدامی در این زمینه باید به ابتکار خود دولت افغانستان انجام شود. اینجا افغانستان است نه آمریکا. ما پس از سی سال جنگ برای کمک به اینجا آمده ایم. این مربوط به دولت و مردم افغانستان است که تصمیم بگیرند.

اما افغانها در چند سال گذشته سعی کرده اند ولی دستاوردی نداشتند. آیا شما برنامه یا پیشنهاد خاصی برای افغانها دارید؟

بله، ما معتقدیم، همانگونه که آقای کرزی هم معتقد است که قطع کامل ارتباط طالبان با القاعده خط قرمز مهمی برای شروع مذاکرات است.

ریچارد هولبروک

"پس از پاکسازی منطقه از وجود طالبان و کاهش شمار نیروهای رزمی، جامعه جهانی به تقویت و آموزش نیروهای امنیتی ادامه می دهند."

ولی جدا شدن طالبان از القاعده کارآسانی نیست.

کاملا درست می گویید. کار آسانی نیست اما این کار مهم است. چون القاعده تهدیدی برای همه تمدنها به حساب می آید. و طالبان با القاعده پیوند نزدیکی دارد که این پیوند باید از بین برود.

آیا فکر می کنید که سازمان اطلاعاتی پاکستان ISI می تواند دراین زمینه مذاکرات نقشی داشته باشند؟

بله، به نظر من آنها می توانند در این زمینه نقش داشته باشند.

چه نقشی می تواند بازی کند؟

در مورد نقش پاکستان دولت های دو کشور باید تصمیم بگیرند. پاکستان در منطقه نفوذ و منافع مشروع امنیتی دارد. همانگونه که ایران دارد. ما اختلافات گسترده ای با ایران داریم و دوره بسیار سختی را در روابط مان می گذرانیم. اما درک می کنیم که ایران یک بخش مشروع از معادلات در افغانستان است. همانگونه که کشورهای آسیای میانه، پاکستان، هند و چین که مرز مشترک با فغانستان دارند. در کنار این دولت افغانستان می پذیرد که بدون شرکت پاکستان صلح دراین کشور برقرار نمی شود. این نکته خیلی مهمی است.

شما در مورد نقش ایران در افغانستان صحبت کردید. آیا زمینه ای برای مذاکره شما با ایران در مورد افغانستان وجود دارد؟

این به رفتار ایران بستگی دارد. این تمام چیزی است که می توانم بگویم.

پس شما با ایرانی ها مذاکره نخواهید کرد؟

نه، ما هیچ برنامه ای برای مذاکره با آنها نداریم.

در مورد عملیات مشترک نیروهای افغان و ناتو در هلمند، سوالی را که بسیاری از افغانها از خودشان می پرسند این است که آیا این نیروها پس از عملیات در منطقه باقی خواهند ماند؟

پس از پاکسازی منطقه از وجود طالبان و کاهش شمار نیروهای رزمی، جامعه جهانی به تقویت و آموزش نیروهای امنیتی ادامه می دهند. به باور من کمک های غیر نظامی برای مدتی طولانی ادامه خواهد یافت.

آیا برنامه یی برای اجرای چنین عملیاتی در دیگر مناطق افغانستان هم دارید؟

بله، اما هنوز خیلی زود است که در این مورد صحبت کنیم. این آخرین عملیات تهاجمی نخواهند بود. بلکه شروع موج جدیدی از برخورد سیاسی – نظامی مدرن با شورشها در این کشور است. این روند توجه بیشتری به مردم محل دارد و سعی می کند تلفات غیر نظامیان به حد اقل ممکن برسد. تا اینجا کارها به خوبی پیش رفته. اما برای قضاوت نهایی هنوز زود است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.