'طالبان از غیرنظامی ها به عنوان سپر انسانی استفاده می کند'

افغانستان
Image caption طالبان در مناطق مسکونی موضع گرفته است

یکی از فرماندهان ارشد ارتش افغانستان جنگجویان طالبان را به استفاده از زنان و کودکان به عنوان سپر انسانی متهم کرده است.

ژنرال محی الدین غوری گفته است سربازان او متوجه شده اند طالبان با قرار دادن غیرنظامیان بر بام خانه ها، پشت آنها موضع می گیرند و تیراندازی می کنند.

عملیات مشترک نیروهای نظامی ناتو و ارتش افغانستان در ولایت هلمند وارد پنجمین روز خود شده است.

تفنگداران دریایی آمریکا که در این عملیات شرکت کرده اند، برای مقابله با آتش باری طالبان خواستار بمباران مواضع جنگجویان این گروه به وسیله جنگنده های ناتو شده اند.

ژنرال غوری می گوید طالبان با استفاده از زنان و کودکان به عنوان سپر انسانی سعی دارد نظامیان افغانستان و ناتو را وادار به تیراندازی به سوی غیرنظامیان کند.

به گفته او این موضوع باعث شده سربازان ترجیح دهند به سوی این مواضع آتش باری نکنند و با سرعت بسیاری کمی به سوی مواضع طالبان پیشروی کنند تا بتوانند هنگام آتش باری، جنگجویان این گروه را از غیرنظامیان تشحیص دهند.

جواد داوری، روزنامه نگار که در لشکرگاه مستقر است به بی بی سی گفته است جنگجویان طالبان همچنان در بسیاری از مناطق مسکونی مارجه حضور دارند و با سلاح سنگین از مواضع خود دفاع می کنند.

به گفته آقای داوری حضور غیرنظامیان در مارجه کار را برای نظامیان افغانستان و ناتو مشکل کرده و آنها از هجوم بردن این مواضع طالبان به خاطر احتمال آسیب دیدن مردم نگران هستند.

آقای داوری گفت: "هرگاه آنها حمله می کنند، جنگجویان طالبان به خانه های غیرنظامیان پناه می برند."

به گفته آقای داوری اهالی محلی می گویند عملیات مشترک تاکنون پیشرفت چندانی نداشته است.

ژنرال نیک کارتر، فرمانده نظامی بریتانیا در جنوب افغانستان به بی بی سی گفته وضع در افغانستان خطرناک است ولی نیروهای ناتو در حال پیشرفت هستند.

به گفته ژنرال کارتر، عملیات نظامی در مارجه ممکن است تا سی روز هم طول بکشد و ادامه آن به عزم تفنگداران طالبان برای ادامه درگیری بستگی خواهد داشت.

ژنرال بن هادجز، فرمانده ارشد نظامی آمریکا در جنوب افغانستان نیز از همکاری اهالی محلی با نظامیان خبر داده است.

به گفته اهالی محلی که از ادامه حضور نظامیان در منطقه خبردار شده اند و به خاطر آسوده برای اطلاع رسانی درباره موقعیت طالبان مراجعه می کنند.

مطالب مرتبط