آمریکا بازداشت فرمانده نظامی طالبان را تحولی مهم خواند

جلسه 17 فوریه شورای امنیت ملی آمریکا
Image caption بازداشت ملا برادر در "کابینه جنگ" اوباما مورد بحث قرار گرفت

دولت آمریکا با تمجید از بازداشت ملا عبدالغنی برادر، فرمانده نظامی طالبان در پاکستان، آن را "موفقیتی بزرگ" برای همکاری آمریکا و پاکستان خوانده است.

یک سخنگوی کاخ سفید برای اولین بار در روز چهارشنبه بازداشت این فرمانده طالبان را تایید کرد و گفت این تحولی مهم است.

بازداشت ملا برادر روز چهارشنبه در نشست کابینه جنگ باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا مورد بحث و بررسی قرار گرفت. رئیس جمهور آمریکا همچنین در این نشست در جریان آخرین تحولات عملیات "مشترک" علیه طالبان در جنوب افغانستان قرار گرفت.

پاکستان پیشتر در روز سه شنبه از بازداشت این فرمانده خبر داده بود.

رحمان مالک وزیر کشور پاکستان افزود در یورش ماموران امنیتی "از هفت تا ده روز قبل" همچنین مظنونان دیگری دستگیر شدند و بازجویی از آنها در جریان است.

گفته می شود که ملا عبدالغنی برادر بر عملیات نظامی طالبان در افغانستان نظارت می کرده، شورای رهبری این گروه را هدایت می کرده و منابع مالی آن را کنترل می کرده است.

انکار مشارکت آمریکا

رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید گفت که بازداشت ملا برادر یک تحول مهم برای تلاش های مشترک آمریکا و پاکستان در مقابله با افراط گرایی اسلامی است.

اما او نگفت که آیا این فرمانده طالبان تاکنون هیچ اطلاعات مهمی را افشا کرده است یا نه.

طالبان می گوید که ملا برادر که تصور می شود فرمانده دوم این گروه پس از ملا عمر باشد در افغانستان و همچنان آزاد است.

مقام های آمریکایی روز سه شنبه گفته بودند که ملا برادر توسط ماموران آمریکایی و پاکستانی در روز هشتم فوریه در کراچی بازداشت شده است.

اما آقای مالک مشارکت ماموران آمریکایی در آن عملیات را "قاطعانه" رد کرد.

او گفت: "اصلا چنین اتفاقی نیافتاده است. عملیات توسط سازمان های امنیتی پاکستان انجام شد."

او گفت که بازجویی ها نیز فقط توسط سازمان های پاکستانی انجام می شود اما افزود: "بله، تشریک اطلاعاتی وجود دارد زیرا با هم در جبهه این جنگ هستیم."

آقای مالک بازداشت یک شخص "خیلی نزدیک به ملا عمر" را به عنوان "شکاری بزرگ برای پاکستان توصیف کرد."

او گفت: "این یک ضربه بزرگ به آنهاست. او یک فرمانده بزرگ نظامی است."

"افراد دیگری هم دستگیر شده و درحال بازجویی از آنها هستیم. اما هنوز زود است چیزی درباره آنها بگوییم. وقتش که شد جزئیات را فاش خواهیم کرد."

وزیر کشور پاکستان گفت این عملیات نشان داد "که چقدر در نبرد علیه تروریسم صادق و جدی هستیم."

او گفت که عملیات جداگانه ای در مرز افغانستان به بازداشت چندین نفر دیگر و ضبط تعدادی "ژاکت های بمب انتحاری" و مین منجر شده است.

فشار بر طالبان

خبر بازداشت ملا برادر درحالی منتشر می شود که نیروهای ناتو و افغان درحال انجام یک عملیات تهاجمی عمده علیه طالبان در ولایت جنوبی هلمند هستند، ناحیه ای که گمان می رود ملا برادر مسئول آن بوده باشد.

گفته می شود که پس از ملا عمر هیچ کس به اندازه ملا برادر در طالبان نفوذ نداشت. ملا عمر از زمان سقوط طالبان در سال 2001 فراری بوده است.

اورلا گورین خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید که بازداشت ملا برادر شاید نشانه موضع گیری سخت تر پاکستان علیه رهبران طالبان که در پاکستان پناه می گیرند باشد؛ چیزی که از مدت ها قبل مورد درخواست کاخ سفید بود.

خبرنگار ما می گوید این بازداشت همچنین می تواند بر سایر رهبران طالبان فشار آورد تا با دولت افغانستان و نیروهای ائتلافی وارد مذاکره شوند، اقدامی که تصور می شود ملا برادر از آن حمایت می کند.

مقام های افغان و ناتو گفته اند که گفتگوهای آشتی با اعضای میانه رو تر طالبان یکی از راه های پایان دادن به شورشگری است.

همزمان مقام های پاکستانی می گویند موشک هایی که تصور می شود توسط هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی پرتاب شده باشد باعث مرگ دست کم 3 پیکارجو در شمال غرب پاکستان شده باشد.

مطالب مرتبط