به روز شده:  19:20 گرينويچ - پنج شنبه 18 فوريه 2010 - 29 بهمن 1388

مقامات افغان: مارجه به صورت حرفه ای مین گذاری شده است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع افغانستان،در مصاحبه با بی بی سی گفت احتمال تلفات غیر نظامیان و مین گذاری حرفه ای شورشیان در مارجه و نادعلی در ولایت هلمند سبب شده است تا عملیات "مشترک" طولانی شود.

اما آقای وردک تاکید کرد که تاکنون این عملیات مرحله به مرحله اجرا شده و موفق بوده است.

وزیر دفاع افغانستان می گوید، اگر جلوگیری تلفات غیرنظامیان در این عملیات برای ناتو و دولت افغانستان اولویت نداشت، عملیات "مشترک" در ظرف دو روز به پایان می رسید.

آقای وردک گفت در نخستین روز عملیات، سعی شد تا رهبری و نظم گروهی طالبان در هم شکسته شود و این کار موفقانه انجام شد، در روز دوم طالبان دوباره خود را منسجم کردند و 36 بار حمله کردند، اما پس از آن تعداد حملات آنها روز به روز کاهش یافت و آنها توان مقاومت را از دست می دهند.

عبدالرحیم وردک گفت که اداره و رهبری عملیات مشترک به عهده نیروهای افغان است و نیروهای ناتو بیشتر نقش حمایتی دارند.

آنگونه که وزیر دفاع افغانستان می گوید، 3000 از نیروهای ارتش افغانستان در این عملیات حضور دارند و به اگر آنها تجهیزات لازم زرهی و هوایی را می داشتند، نیازی به حمایت نیروهای ناتو نیز احساس نمی شد.

آقای وردک می گوید به همین دلیل او بارها از متحدان غربی افغانستان خواسته است که تجهیزات کافی و مدرن را در اختیار ارتش افغانستان قرار دهند.

وزیر دفاع افغانستان می گوید که شماری از نیروهای پلیس افغانستان نیز به هلمند گسیل شده اند تا بعد از پایان عملیات، تامین امنیت مناطق آزاد شده را به عهده بگیرند و مرحله چهارم و یا مرحله نهایی عملیات که بازسازی و توسعه نامیده شده، آغاز شود.

عبدالرحیم وردک گفت پیش از این نیروهای امنیتی افغانستان کم بود و به همین دلیل وقتی منطقه ای را از کنترل شورشیان آزاد می کردند، برای رویارویی با طالبان به منطقه ای دیگری اعزام می شدند. و منطقه آزاد شده دوباره به حال خودش رها می شد و شورشیان باز می گشتند.

اما این بار مساله فرق می کند و افغانستان نیروی لازم را برای حفظ مناطق آزاد شده دارند.

آقای وردک در پاسخ به سوال که آیا پلیس افغانستان می تواند اعتماد مردم را جلب کند یانه گفت که پلیس آموزش دیده به آنجا اعزام خواهد شد و در دراز مدت سعی خواهد شد تا افرادی از خود محل جذب نیروهای امنیتی و پلیس شود.

عملیات مشترک همچنان ادامه دارد و هنوز پایانی برای آن متصور نیست.

پیشتر یک فرمانده بریتانیایی گفته بود، ممکن است این عملیات، تا 30 روز ادامه یابد هنوز هیچ چیز مشخص نیست.

آنچه تاکنون مشخص شده این است که هم فرماندهان ناتو و هم مقامات افغان از نحوه و نتایج عملیات راضی اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.