به روز شده:  08:00 گرينويچ - شنبه 20 فوريه 2010 - 01 اسفند 1388

صبغت‌الله مجددی در اعتراض به "حمایت دولت از فساد" استعفا کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در مراسم افتتاحیه اجلاس بهاری شورای ملی افغانستان، حامد کرزی از مخالفان دعوت به صلح کرد و صبغت الله مجددی، رئیس مجلس سنا استعفایش را اعلام کرد.

اعضای شورای ملی افغانستان از حدود یک ماه پیش به تعطیلات زمستانی رفته بودند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در سخنان افتتاحیه خود تاکید کرد که اعضای گروه طالبان و حزب اسلامی باید دست از جنگ بردارند و به روند مصالحه بپیوندند.

رئیس جمهوری افغانستان افزود که برای تقویت روند مصالحه، مجمعی را با عنوان "شورای مشورتی صلح" تشکیل خواهد داد. او گفت که این شورا متشکل از سران اقوام و نمایندگان مردم از سراسر کشور خواهد بود.

آقای کرزی تاکید کرد که مصالحه یک ضرورت است و از اعضای شورای ملی خواست که از این روند حمایت کنند.

آقای کرزی درخواست مصالحه را در حالی مطرح کرده که عملیات بزرگی با شرکت بیش از پانزده هزار سرباز افغان و ناتو در ولایت هلمند، در جنوب افغانستان علیه طالبان به راه انداخته شده است.

آقای کرزی همچنین گفت که طالبان و حزب اسلامی با استفاده از "تیر و تفنگ" باعث "بربادی" افغانستان شده اند.

رئیس جمهوری افغانستان در بخشی از سخنان خود گفت که تامین امنیت در صدر برنامه های دولت او قرار دارد. آقای کرزی گفت که برای بهبود توانایی های نیروهای مسلح، تعداد نفرات آن تا دو سال آینده تا سیصد هزار نفر افرایش خواهد یافت.

کرزی: شورشیان با تیر و تفنگ باعث بربادی افغانستان شده اند

او همچنین گفت که نیروهای مسلح افغانستان تا پنج سال آینده رهبری تمامی عملیات‌های نظامی را در کشور به عهده خواهند گرفت.

آقای کرزی در این سخنرانی خود از تلاش‌های ژنرال استانلی مک‌کریستال، فرمانده ناتو در افغانستان برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان ستایش کرد.

مبارزه با فساد و استعفای مجددی

رئیس جمهوری افغانستان در این مراسم بار دیگر بر مبارزه با فساد در نهادهای دولتی تاکید کرد. او گفت: "بدون داشتن اداره‌ای سالم، همه تلاشهای ما در سایر عرصه ها بیهوده خواهد بود."

این در حالی این سخنان را بیان کرد که صبغت الله مجددی، رئیس مجلس سنا در همین مراسم نسبت به موجودیت فساد اداری و ناامنی در کشور به شدت اعتراض و دولت را متهم به حمایت از فساد اداری کرد.

آقای مجددی گفت: "امروز شکایت مردم از فساد اداری است و از عدم امنیت است. هر دوی این کار بسیار آسان خواهد بود: اگر حکومت و دولت کسانی را به فساد اداری دست می زنند، به پنجه قانون بسپارند، اصلاح می شوند."

صبغت الله مجددی

مجددی: دولت چند نفر فاسد اداری را به پنجه قانون سپرده است؟

او افزود: "خود دولت و حکومت حامی آنان نباشند. آیا شما دیده اید که (حکومت) چند نفر از ولسوالان (فرمانداران)، فرماندهان، والیان، وزرا و از کسانی که متهم به فساد اداری هستند را به محکمه و تحقیق سپرده است؟ خود ما حمایت می کنیم این ها را."

آقای مجددی در پی این اعتراض‌ها استعفای خود را از مقام ریاست مجلس سنا اعلام کرد.

او خطاب به اعضای مجلس های نمایندگان و سنا گفت: "(این) آخرین مجلسی است که با شما می‌باشم. از همین حالا استعفای خود را به حضور جلالت مآب رئیس جمهور و شما وکلای ملت تقدیم می کنم. بعد از این من رئیس مجلس مشرانو جرگه (سنا) نیستم."

آقای مجددی افزود: "(به عنوان) یک آدم عادی و درویش در خانه خود می خسبم. چرا که هر قدر کوشش کردم، هر قدر خواهش کردم، سخت گفتم، نرم گفتم،نصیحت کردم، کسی عمل کرد، که نکرد، حالا وقتش رسیده که من باید استعفا کنم."

رئیس مجلس سنا گفت که او از چند ماه پیش استعفایش را به آقای کرزی سپرده اما، آن را منظور نکرده است.

آقای مجددی پیش از این هم در سال ۱۳۸۵ تهدید کرده بود که اگر آقای کرزی در دولت اصلاحاتی نیاورد، او از مقامش مستعفی خواهد شد. اما او در آن زمان استعفا نکرد و به کارش ادامه داد.

آقای مجددی از افراد بانفوذ در صحنه سیاسی افغانستان دانسته می شود. او علاوه بر آن که سیاستمدار برجسته است، از نفوذ مذهبی گسترده ای هم برخوردار است. او به خانواده سرشناس مذهبی "مجددی ها" تعلق دارد.

آقای مجددی نخستین رئیس دولت مجاهدین پس از سقوط دولت دکتر نجیب‌الله در سال ۱۳۷۱ خورشیدی بود و رهبر حزب جهادی جبهه ملی نجات است که آقای کرزی سالها عضویت این حزب را داشته است.

بررسی صلاحیت‌های ۱۱ وزیر آقای کرزی

شورای ملی افغانستان در پی رد صلاحیت چندین وزیر پیشنهادی آقای کرزی در ماه جدی/دی امسال تعطیلات زمستانی خود را آغاز کرد.

آقای کرزی در دو نوبت وزیران پیشنهادی خود را به مجلس نمایندگان معرفی کرد، اما مجلس در نوبت اول از ۲۴ وزیر پشنهادی تنها هفت تن آنان را و در نوبت هم از ۱۷ وزیر پشنهادی هفت وزیر دیگر را تایید و بقیه را رد صلاحیت کرد.

در حال حاضر تنها ۱۴ عضو کابینه آقای کرزی رای تایید مجلس را دارند و قرار است آقای کرزی در اجلاس جاری مجلس ۱۱ وزیر دیگر خود را برای بررسی صلاحیت‌های آنان، مجلس معرفی کند.

مجلس با گشایش این اجلاس خود وارد سال پنجم کاری و آخرین اجلاس خود می شود. قرار است در تابستان انتخابات پارلمانی برگزار شود.

مطالب پرخواننده کنونی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.