'سوءتفاهم' دلیل حمله هوایی ناتو به ماموران پلیس افغان بود

Image caption والی قندوز گفت شورشیان در برخی مناطق این ولایت حضور دارند

والی قندوز در شمال افغانستان می گوید بمبارانی که منجر به کشته شدن هفت مامور پلیس شد، ناشی از "سوءتفاهم و عدم هماهنگی میان نیروها" بوده است.

محمد عمر، والی قندوز در گفتگویی با بی بی سی گفت که در این حادثه عصر پنجشنبه، ۲۹ دلو/بهمن، جنگنده های ناتو گروهی از ماموران پلیس را هدف بمباران قرار دادند.

او گفت این حادثه در روستایی موسوم به "قرغان تپه" در ولسوالی (شهرستان) "امام صاحب" ولایت قندوز روی داد و هفت کشته بجا گذاشت.

آقای عمر افزود جنگنده های ناتو زمانی این ماموران پلیس را هدف بمباران قرار دادند که این ماموران در حال بازگشت از روستای قرغان تپه بودند. به گفته او، ماموران پلیس این روستا را به ظن حضور شورشیان در آن جا بازرسی کردند.

والی قندوز گفت یک روز پیش از این حادثه شماری از سربازان ارتش و نیروهای ویژه آمریکایی به همراه این ماموران پلیس به ولسوالی امام صاحب رفته بودند.

آقای عمر افزود این نیروها در حال بازگشت از این ولسوالی بودند که هدف تیراندازی قرار گرفتند و ماموران پلیس به جستجوی عاملان این تیراندازی به روستای قرغان تپه رفتند. در حالی که به گفته والی قندوز، در این جستجو نیروهای ویژه آمریکایی و ارتش افغانستان با ماموران پلیس هماهنگ نبودند.

والی قندوز افزود ماموران پلیس هیچ شورشی را در آن جا نیافتند، اما در بازگشت از این روستا با بمباران جنگنده های ناتو مواجه شدند.

Image caption نقشه والایت قندوز

آقای عمر همچنین گفت زمانی که ماموران پلیس به روستای قرغان تپه رفتند، سربازان ارتش و نیروهای ویژه ناتو از حضور آنان در آن جا آگاهی نداشتند. به گفته آقای عمر، ژنرال بسم الله محمدی، رئیس ستاد ارتش افغانستان، معاون فرمانده نیروهای ناتو در این کشور به همراه نماینده وزارت داخله/کشور افغانستان برای تحقیقات بیشتر در باره این حادثه، وارد قندوز شده اند.

پیش از این هم بمباران جنگنده های ناتو در ولایت قندوز به دو نفتکش ربوده شده ناتو باعث کشته شدن دهها غیرنظامی افغان شده بود.

این دو نفتکش ناتو را ستیزه‌جویان طالبان ربوده بودند، اما زمانی که در یک رودخانه گیر ماندند، آنان روستاییان را دعوت به گرفتن نفت کردند. این زمانی بود که جنگنده‌های ناتو بر فضای آن جا ظاهر شدند و دو بمب بر این نفتکش‌ها پرتاب کردند.

این حادثه دولت آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان را تحت فشار زیادی قرار داد. وزیر کار آلمان، که در آن زمان وزیر دفاع بود و همچنین یک ژنرال ارشد ارتش آلمان تحت این فشارها واردار به استعفا شدند.

بمباران این نفتکش‌ها به دستور یک فرمانده آلمانی ناتو در قندوز صورت گرفته بود.

والی قندوز گفت که طالبان در حال حاضر در برخی مناطق این ولایت، از جمله ولسوالی‌های امام صاحب دشت ارچی حضور دارند.

مطالب مرتبط