روزنامه های کابل: یکشنبه ۲ حوت

استعفای صبغت الله مجددی و سخنان حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور در مراسم گشایش اجلاس بهاری شورای، موضوع اصلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

آقای مجددی روز شنبه، اول حوت/اسفند، در این مراسم در سخنانی شدیدالحن، دولت را متهم به حمایت از افراد فاسد کرد و گفت که او در اعتراض به همین موضوع از مقامش استعفا می کند.

هشت صبح سخنان آقای مجددی را "سخنان حقی" دانسته که خیلی "دیر" بیان شد. هر چند روزنامه به این باور است که سخنان او چندان جدی گرفته نخواهد شد، اما آن را از "برجستگی‌های" مراسم افتتاحیه اجلاس شورای ملی دانسته است.

همین روزنامه در مطلب دیگری با عنوان "از کلوخ آتش پرید"، نوشته که آقای مجددی ظرف چند سال اخیر به طور روزمره شاهد فساد اداری در کشور بوده، اما سخنان تازه او به نظر عجیب می آید.

نویسنده هشت صبح استعفای آقای مجددی را با رد صلاحیت شدن امین فاطمی، وزیر پیشنهادی صحت از سوی مجلس، که به باور نویسنده آقای مجددی او را معرفی کرده بود، مرتبط دانسته است. "پنجمین دوره کاری شورای ملی با استعفای صبغت الله مجددی آغاز شد"، تیتر اول آرمان ملی است. روزنامه در این مطلب ابراز تردید کرده است که او واقعاً قصد استعفا از مقام خود را داشته باشد.

آرمان ملی افزوده که آقای مجددی که در اعتراض به موجودیت فساد در نهادهای دولتی استعفا کرد، پیش از این خود از رفیق مجددی، شهردار پیشین هرات، که متهم به اختلاس بود، حمایت کرد.

ماندگار در مطلبی با لحن کنایه آمیزی نوشته که آقای مجددی که پیش از انتخابات بیست و نهم اسد/مرداد گذشته گفته بود "استخاره" کرده و از طرف خداوند به او "اشاراتی" شد که به آقای کرزی رای بدهد، حالا دولت او را متهم به حمایت از فساد می کند.

نویسنده افزوده است که در این مراسم ظاهراً به نظر می رسید که آقای مجددی در بدل "استخاره‌هایی" که کرده بود، "تمنای سهم بیشتری" در کابینه داشته و به ولایتی که به پسرش رسیده راضی نیست.

سخنان دیروز حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در مراسم گشایش اجلاس بهاری شورای ملی در صدر مطالب صفحات نخست روزنامه های دولتی قرار گرفته است.

هیواد سخنان آقای کرزی را "سخنانی مبتنی بر واقعیت های عینی کنونی و همه جانبه" دانسته است. انیس در سرمقاله خود نوشته که زخم های مردم افغانستان نیاز به توجه و التیام دارد.

انیس، هیواد و اصلاح علاوه بر این که مطالبی در باره سخنان آقای کرزی نوشته اند، متن کامل سخنرانی او را هم در صفحات نخست خود همراه با عکس هایی از این مراسم چاپ کرده اند.

آقای کرزی در این سخنرانی اعضای گروه طالبان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار را دعوت به مصالحه کرد- هرچند او در این سخنرانی گروه طالبان و حزب اسلامی را عامل "بربادی" افغانستان دانست.

اما این روزنامه های دولتی به موضوع استعفا و اعتراض صبغت الله مجددی، رئیس مجلس سنا به آن چه که او "حمایت دولت از فساد اداری و مالی" خواند، هیچ اشاره ای نکرده اند.

روزنامه افغان جرگه با اشاره به دعوت آقای کرزی از گروه طالبان و حزب اسلامی به مصالحه، نوشته که مردم از انارشی بیزارند و نمی خواهند دیگر فرزندان شان در آتشی بسوزند که گرمای آن کارخانه های بیگانگان را انرژی می بخشد.

این روزنامه به این باور است که تحولات اخیر در کشور بیانگر "دگرگونی مثبتی" در سطح کل ملت است و ملت می خواهد از "فضای مستهجن" کنونی در کشور خارج شود.

"بار ملامتی خونریزی های کنونی به عهده طالبان و حزب اسلامی است". این جمله را روزنامه باختر از قول آقای کرزی در تیتر مطلبی آورده است.

به نوشته باختر، با آن که آقای کرزی در سخنرانی افتتاحیه خود در شورای ملی طالبان و حزب اسلامی را "مقصر اصلی جنگ افغانستان" دانست، تشکیل "شورای مشورتی صلح" را برای مصالحه با این دوگروه به مردم وعده داد.

روزنامه افغانستان نوشته که آقای کرزی در حالی از طالبان و حزب اسلامی دعوت به مصالحه کرده که عملیات بزرگی در هلمند علیه گروه طالبان جریان دارد و قرار است در چند ولایت دیگر هم عملیات مشابهی آغاز شود.

به نظر روزنامه، دولت افغانستان می خواهد از یک سو قدرت نظامی خود را به شورشیان نشان دهد و از سوی دیگر راه "قانون پذیری و بازگشت به زندگی در فضای صلح" را برای آنان باز بگذارد.

سرمقاله نویس روزنامه افغانستان همچنین به این باور است که موضوع مصالحه با شورشیان که در نشست لندن در ۲۸ جنوری/ژانویه مطرح شد، با تاکید تازه آقای کرزی شتاب بیشتری خواهد گرفت.

مطالب مرتبط