ژنرال پتریوس: مبارزه با طالبان تازه شروع شده است

Image caption ژنرال دیوید پتریوس فرمانده سابق ارتش آمریکا در عراق است

ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه و آسیای مرکزی عملیات "مشترک" نیروهای بین المللی و افغان در مارجه ولایت هلمند را مرحله مقدماتی عملیاتی که بین 12 تا 18 ماه طول خواهد کشید توصیف کرده است.

ژنرال دیوید پتریوس این موضوع را روز یکشنبه (20 فوریه) در مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا بیان کرد.

او گفت که آمریکا و متحدانش در ظرف یک سال گذشته برای مقابله با طالبان آماده شدند.

به گفته ژنرال آمریکایی: "عملیات مارجه شلیک مقدماتی، عملیات مقدماتی در این مبارزه است."

این عملیات که با مشارکت ارتش افغانستان علیه طالبان در شهرهای مارجه و نادعلی در جنوب ولایت هلمند روز 13 فوریه آغاز شد، زیر نظر مستقیم ژنرال آمریکایی استانلی مک کریستال هدایت می شود.

ژنرال دیوید پتریوس روز یکشنبه مقاومت طالبان را شدید ولی پراکنده خواند و هشدار داد که مبارزه با پیکارجویان طالبان همانند مبارزه آمریکا با شورشیان و شبه نظامیان در عراق دشوار خواهد بود.

پیشتر عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع افغانستان،در مصاحبه با بی بی سی گفته بود، احتمال تلفات غیر نظامیان و مین گذاری حرفه ای شورشیان در مارجه و نادعلی در ولایت هلمند سبب شده که عملیات "مشترک" طولانی شود.

حدود 15 هزار نیروی بین المللی (آیساف) در این عملیات شرکت دارند. تلفات آنان تا کنون حداقل 12 تن اعلام شده است.

ژنرال پتریوس فرمانده سابق نیروهای آمریکایی در عراق است که توسط جورج بوش، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده به سمت فرمانده نیروهای این کشور در خاورمیانه و آسیای مرکزی منصوب شد.

ایران، عراق و افغانستان از جمله کشورهایی هستند که در حوزه عملیاتی او قرار دارند.

وی گفت که شبکه القاعده در اثر فشارهای آمریکا تضعیف شده، هرچند به گفته او ، القاعده دشمنی منعطف و تغییر پذیر است و خود را با شرایط تازه سازگار می کند.

این ژنرال همچنین تایید کرد که از 30 هزار نیروی کمکی که باراک اوباما دستور اعزام آن ها به افغانستان را داده است، حدود 5400 نفر وارد این کشور شده اند.

مطالب مرتبط