'بیست و هفت غیرنظامی' در حمله هوایی ناتو کشته شدند

سربازان ناتو در افغانستان
Image caption فرمانده ناتو نسبت به تلفات غیرنظامیان ابراز تاسف عمیق کرده است

دولت افغانستان اعلام کرده که در اثر حمله هوایی نیروهای ناتو در جنوب این کشور، دست کم بیست و هفت نفر از غیرنظامیان افغان کشته شده اند.

مقامات افغان همچنین گفته اند که در این حمله، به شمول کودکان و زنان، دوازده نفر دیگر نیز زخمی شده اند.

ناتو کشته شدن غیرنظامیان را در این حمله هوایی تائید کرده اما آماری ارایه نکرده است.

مقامات ناتو می گویند، کاروانی از موترها را در ولایت ارزگان هدف حمله قرار دادند که گمان می رفت حامل شورشیان مسلح باشد.

یک اعلامیه ناتو می گوید پس از پایان این عملیات، واحدهای زمینی دریافتند که در اثر این حمله هوایی، چند نفر از جمله تعدادی زن و کودک کشته و زخمی شده اند.

اما والی ارزگان گفت که تمامی افراد کشته شده در این حمله، غیرنظامیان بوده اند.

ارزگان از مناطق نا امن افغانستان است و از سال 2006 تا حالا، سربازان هلندی در آن مستقر هستند اما دولت هلند از احتمال خروج این واحدها در ماه اگوست سال جاری خبر داده است.

'منطقه طالبان'

حمله هوایی در ارزگان که صبح روز یکشنبه صورت گرفت رابطه ای با عملیات "مشترک" نیروهای افغان و بین المللی در ولایت هلمند ندارد.

شورای وزیران افغانستان این حمله را به شدت محکوم کرده و خواستار دقت نیروهای ناتو در اجرای عملیات های هوایی شده است.

مقامات افغان می گویند، این حمله در یک منطقه مرزی میان ارزگان و دایکندی صورت گرفته است که عمدتا از سوی طالبان کنترل می شود.

ژنرال استنلی مک کرستال، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان نسبت به کشته شدن غیرنظامیان در این حمله ابراز تاسف کرده و گفته است که در این رابطه با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، نیز صحبت کرده است.

یک اعلامیه ناتو گفته که ژنرال مک کرستال دستور انجام تحقیقات همه جانبه در مورد این حمله را داده و تاکید کرده که حفظ جان غیرنظامیان، بخش مهمی از ماموریت ناتو در افغانستان است.

اعلامیه به نقل از ژنرال مک کرستال نوشته "ما از تراژدی کشته شدن افراد بیگناه عمیقا متاثر هستیم. من این را برای نیروهای خود واضح کرده ام که ما اینجا هستیم تا از مردم افغانستان حفاظت کنیم."

کشته و یا زخمی شدن غیرنظامیان، به اعتماد آنها نسبت به ماموریت ناتو آسیب می رساند."

این تازه ترین تلفات غیرنظامیان در افغانستان از زمان آغاز عملیات بزرگ نظامی در ولایت هلمند است.

ناتو اخیرا بار دیگر تحت فشار نهادهای حقوق بشری قرار گرفته تا در اجرای عملیات نظامی خود، به حفاظت از جان غیرنظامیان اولویت بدهد.

در عین حال، عفو بین الملل، از سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر، اخیرا در گزارشی گروه طالبان در ولایت هلمند را متهم کرد که از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده کرده و جان آنها را به خطر می اندازند.

ناتو تاکید کرده است که حفاظت از جان غیرنظامیان و جلب اعتماد و رضایت آنان، شرط موفقیت در جنگ افغانستان است.

مطالب مرتبط