منابع افغان: دستگیری ملا برادر بر روند مصالحه اثر می گذارد

طالبان، آرشیو
Image caption منابع افغان می گویند دستگیری ملا برادر رقابت شدیدی را در میان فرماندهان طالبان برای پر کردن جای او به وجود آورده است

مقامات دولت افغانستان می گویند بازداشت شماری از فرماندهان ارشد طالبان، از جمله ملا عبدالغنی برادر، می تواند بر تلاشها برای آغاز گفتگو با طالبان اثر بگذارد.

ملا برادر فرد شماره دو گروه طالبان خوانده شده و او در مدیریت امور مالی و نظامی طالبان نقش عمده ای داشته است.

ملا برادر اخیراً در عملیات مشترک سازمان های اطلاعاتی آمریکا و پاکستان در شهر کراچی پاکستان بازداشت شد.

بازداشت ملا برادر با استقبال گرم بین المللی مواجه شد.

منابع دولت افغانستان می گویند ملا برادر مخالف حملات انتحاری بود، اما از بمبگذاری های کنار جاده ای حمایت جدی می کرد.

منابع دولت افغانستان می گویند بازداشت ملا برادر بر روحیه فرماندهان طالبان اثر منفی گذاشته، ولی به گفته این منابع، پاکستان با دستگیری ملا برادر می خواهد به جهان نشان دهد که این کشور در زمینه تامین صلح تاثیر مثبت دارد.

این منابع می گویند بازداشت ملا برادر به گروه طالبان ضربه زده و رقابت شدیدی را برای پر کردن جای او در میان فرماندهان طالبان به وجود آورده است.

منابع دولت افغانستان به این باورند که ملا ذاکر و ملا منصور از جمله فرماندهان طالبان هستند که از دور شدن ملا برادر از صحنه سیاسی و نظامی، سود برده اند.

Image caption آمریکا دستگیری ملا برادر را تحول مهمی خوانده است

به گفته این منابع، ملا ذاکر تلاش دارد که با گرفتن جای ملابرادر در مناطق جنوبی افغانستان، رهبری طالبان را در این مناطق به دست گیرد.

منابع حکومت افغانستان می گویند اختلافات میان گروهی در فرماندهی طالبان سبب شده که ملا برادر به وسیله دستگاه اطلاعات پاکستان دستگیر شود.

از سوی دیگر در میان گمانه زنی ها در این مورد، این مساله هم مطرح است که پاکستان به این نتیجه رسیده که ملا برادر "بدون مشورت مقامات سازمان اطلاعات پاکستان" در افغانستان فعالیت می کرد.

منابع دولت افغانستان می گویند گروه طالبان برای کشورهای منطقه و به ویژه پاکستان وسیله خوبی است تا به "اهداف استراتژیک" خود دست یابند.

مطالب مرتبط