به روز شده:  10:20 گرينويچ - سه شنبه 23 فوريه 2010 - 04 اسفند 1388

نگرانی غرب از 'تغییر' در نهاد شکایات انتخاباتی افغانستان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دیپلمات های غربی در مورد فرمان حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان که تمامی کنترل یک نهاد مهم انتخاباتی را به خود واگذار کرده، ابراز نگرانی عمیق کرده اند.

این فرمان به حامد کرزی اجازه می دهد تا تمامی پنج عضو کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی (ECC) را به تشخیص خود تعیین کند.

این کمیسیون در دومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه آگوست، با بررسی شکایات انتخاباتی، بخش بزرگی از آرای انتخابات را باطل اعلام کرد که باعث شد انتخابات به دور دوم کشیده شود.

بی بی سی دریافته که کای آیدی، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان، به شکل خصوصی توافق کرده بود که دو نفر از جمله پنج عضو این کمیسیون، شهروندان خارجی باشند.

براساس این توافق، انتظار می رفت یکی از این اعضا، از حق وتو برخوردار باشد اما این توافق در فرمان تازه رئیس جمهور دیده نمی شود.

'افغانیزه'

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی که قبلا سه عضو خارجی آن از سوی سازمان ملل متحد تعیین می شد، نقش مهمی را در انتخابات پارلمانی افغانستان در سال جاری برعهده خواهد داشت.

حامد کرزی، در سخنان خود در روز گشایش پنجمین سال پارلمان افغانستان اولویت های کاری خود را فهرست کرد که از آن جمله، یکی اصلاح ساختار کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی بود.

آقای کرزی گفت که در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی، "مداخلات دیگران" را در روند انتخابات محدود کرده و تلاش خواهد کرد تا این روند "افغانیزه" شود.

حامد کرزی در دومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه آگوست سال گذشته برنده اعلام شد، اما روند رسیدگی به هزاران شکایت انتخاباتی، حدود یک ماه وقت گرفت.

ابطال بخش بزرگی از آرا از سوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، آقای کرزی را مجبور کرد تا برای رفتن به دور دوم انتخابات با رقیب اصلی خود عبدالله عبدالله آماده شود، اما خودداری آقای عبدالله برای شرکت در دور دوم انتخابات، به پیروزی آقای کرزی انجامید.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.