روزنامه‌های کابل: سه‌شنبه ۴ دلو

تلفات غیرنظامیان در حمله هوایی ناتو در ولایت دایکندی، از موضوعی است که در بیشتر روزنامه های چاپ امروز کابل سرخط ساز شده است.

این حادثه روز دوشنبه، ۳ حوت/اسفند، در یک منطقه مرزی میان ولایت دایکندی و ولایت ارزگان، در جنوب افغانستان روی داد. در اثر این حمله به گفته مقامات افغان ۳۳ تن کشته و ۱۲ تن دیگر زخمی شدند.

روزنامه افغان جرگه به نقل از مقامات ولایت دایکندی نوشته که قربانیان حادثه این ولایت خانواده های بیمارانی بودند که بیماران خود را برای درمان به شهر قندهار می بردند.

سازمان ناتو گفته که نیروهای این سازمان کاروانی از خودروها را به گمان این که حامل شورشیان است، هدف حمله قرار دادند، اما پس از آن دریافتند که چند نفر، از جمله شماری زن و کودک کشته و زخمی شده اند.

باختر در تیتر اول خود نوشته که "مردم غیرنظامی قربانیان اصلی جنگ" هستند. این روزنامه حادثه دایکندی را "دردناک" خوانده و افزوده که این حادثه نشان داد که هنوز هم "خلاهای جدی" در کار نیروهای ناتو وجود دارد.

باختر در ادامه به نقل از صاحب نظران نوشته که طالبان و آنانی که "خواستار ناکامی" دولت افغانستان هستند، "عاملان اصلی" کشتار غیرنظامیان هستند.

گفته شده که منطقه ای که این حادثه در آن روی داد، تحت کنترل شورشیان وابسته به گروه طالبان است.

به نوشته روزنامه، طالبان با پناه گرفتن در میان غیرنظامیان و کشاندن درگیری در میان آنان، باعث تلفات غیرنظامیان می شوند. به نظر باختر، هدف طالبان از این کار ایجاد فاصله میان دولت و مردم است.

انیس، روزنامه دولتی اعلامیه شورای وزیران افغانستان را در صفحه نخست خود چاپ کرده که در آن تکرار کشتار غیرنظامیان توسط نیروهای ناتو را "غیرقابل توجیه" دانسته است.

در این اعلامیه همچنین ضمن "تقبیح شدید" این حادثه، از نیروهای ناتو "با جدیت" خواسته شده که هر گونه عملیات نظامی را با دقت کافی و هماهنگی لازم با نهادهای امنیتی افغانستان انجام دهند.

انیس همچنین در سرمقاله خود کشتار غیرنظامیان را "تراژدی بی فرجام" خوانده و از مقامات ناتو انتقاد کرده که در چنین مواردی تنها به "عذرخواهی" و کمک مالی به خانواده های قربانیان اکتفا می کنند.

این روزنامه افزوده که اگر مقامات ناتو تحت فشار نهادهای حقوق بشری قرار می گرفتند، در اجرای عملیات خود به محافظت از جان غیرنظامیان "اولویت" قایل می شدند.

روزنامه افغانستان این پرسش را مطرح کرده که نیروهای ناتو با وجود داشتن وسایل بسیار پیشرفته چرا قادر به جلوگیری از تلفات غیرنظامیان نیستند.

به نظر نویسنده، مردم از عذرخواهی ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده ناتو در این مورد استقبال نخواهند کرد؛ به دلیل این که زندگی انسانها با ارزش تر از پیشروی در یک عملیات جنگی است.

نویسنده روزنامه افغانستان همچنین افزوده که انگشت انتقادهای مردم به سوی دولت افغانستان هم بلند است که چرا نتوانسته تا حال برای پایان دادن به تلفات غیرنظامیان با هماهنگی ناتو راه حلی پیدا کند.

سروش ملت کشتار غیرنظامیان دایکندی را "تکرار اشتباهات مکرر" خوانده و این حادثه را یکی از موارد "بی توجهی" نیروهای ناتو در قبال زندگی مردمی دانسته است که از حضور این نیروها در کشور شان "خسته" شده اند.

نویسنده افزوده درست است که گروه های تروریستی در میان مردم می روند و فعالیت های خود از درون مردم آغاز می کنند، اما این امر به هیچ وجه "بی احتیاطی و بی مبالاتی" نیروهای خارجی را توجیه نمی کند.

هشت صبح هم در یادداشت اصلی خود با عنوان "کشتار غیرنظامیان خطای مستمر"، نوشته هر چند جلوگیری کامل از تلفات غیرنظامیان "ناممکن" به نظر می رسد، اما در مورد حادثه اخیر برای اقناع اذهان مردم باید توضیحات کافی داده شود.

نویسنده تاکید کرده در جنگی که برای نجات مردم از شر تروریسم به راه افتاده، باید کوشیده شود تا تلفات مردم به حد اقل ممکن برسد؛ در غیرآن به نظر نویسنده، برای مردم فرقی نمی کند که توسط چه کسی کشته می شوند.

مطالب مرتبط