افغانستان از کمک آموزشی ناتو برای نیروهای پلیس استقبال کرد

پلیس افغانستان
Image caption مقامات افغان می گویند همزمان با افزایش تعداد نفرات پلیس، آموزش آنها هم بیشتر شود

تصمیم تازه پیمان اتلانتیک شمالی -ناتو- برای اعزام دو هزار کارشناس برای آموزش پلیس افغانستان، با استقبال مقامات امنیتی این کشور مواجه شده است.

این تصمیم روز سه شنبه، ۴ حوت/اسفند در دیدار مقامات نظامی ۲۸ عضو ناتو و دیگر متحدان این پیمان در بروکسل، پایتخت بلژیک اتخاذ شد که ظاهرا هدف از اعزام آنان سرعت بخشیدن به روند آموزش و توسعه توانایی های نیروی پلیس افغانستان است.

در حال حاضر هم کارشناسانی از کشورهای عضو ناتو، به ویژه آمریکا و آلمان سرگرم آموزش نیروهای پلیس افغانستان هستند.

ازمری بشری، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان به بی بی سی گفت که دولت این کشور از ناتو خواسته است که در کنار افزایش شمار نیروهای امنیتی افغانستان، به تجهیز و آموزش این نیروها نیز توجه کند .

آقای بشری گفت: "برای تقویت پلیس ملی افغانستان تنها تعداد نفرات مطرح نیست؛ تعلیم و تربیت آنها هم مطرح است."

وی افزود "بنا بر این، برای این که ما بتوانیم ازدیاد همزمان با افزایش کیفیت و ظرفیت به دست بیاوریم، به مربیون بیشتر ضرورت است تا پلیس افغانستان را تعلیم و تربیت کنند و ما بتوانیم تعلیمات افغانستان به سرعت بالا ببریم."

در حال حاضر افزایش و تقویت نیروهای افغانستان وابسته به کمک های خارجی است و نیروهای موجود هم از منابع خارجی کمک دریافت می کنند.

مقامات دولت افغانستان در سالهای اخیر همواره تاکید کرده اند که کمک کنندگان بین المللی این کشور باید برای افزایش شمار نیروهای مسلح افغانستان کمک های بیشتری در اختیار دولت این کشور قرار دهند.

اعزام آموزگاران تازه به افغانستان هم گامی در همین زمینه دانسته می شود.

مقامات ناتو انتظار دارند که تا اواخر تابستان آینده شمار نفرات ارتش افغانستان از ۹۷ هزار نفر به ۱۷۱ هزار و ماموران پلیس این کشور از ۹۴ هزار به ۱۳۴ هزار نفر برسد.

کشورهای عضو ناتو علاوه بر کمک به آموزش نیروی پلیس افغان، حضور نظامی خود در افغانستان را هم افزایش داده است.

در سال جاری، با اعزام هفت هزار سرباز ناتو و ۳۰ هزار سرباز تازه نفس آمریکایی مجموع کل نیروهای خارجی در افغانستان تا تابستان آینده به ۱۴۰ هزار نفر خواهد رسید.

تصمیم اعزام سربازان تازه نفس بین المللی پس از اعلام استراتژی تازه باراک اوباما، رئیس جمهوری در قبال مبارزه با تروریسم در افغانستان اتخاذ شد.

همزمان با تحولات تازه در باره افزایش نیروها در افغانستان، افزایش نفرات ارتش و پلیس این کشور هم در نظر گرفته شده است. مقامات ناتو انتظار دارند که در پنج سال آینده نیروهای ارتش افغانستان به ۲۴۰ هزار و پلیس این کشور به ۱۶۰ هزار نفر برسد.

مطالب مرتبط