پاکستان با تحویل رهبران طالبان به افغانستان موافقت کرده است

ملا عبدالغنی برادر
Image caption ملا برادر مسئول تامین منابع مالی و عملیات نظامی طالبان بود

مقامات افغان می گویند که با مقامات پاکستانی در باره مبادله اتباع زندانی خود در کشورهای یکدیگر از جمله تحویل رهبران طالبان به افغانستان به توافق رسیده اند.

روز پنجشنبه، 6 حوت/اسفند (25 فوریه)، ازمری بشری، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان در یک نشست خبری در کابل گفت که این توافق، که شامل اقدام پاکستان در تحویل ملا برادر و ملا کبیر، دو تن از اعضای ارشد طالبان هم می شود، در نشستی با شرکت وزیران داخله دو کشور و رئیس پلیس فدرال آمریکا - اف بی آی - در اسلام آباد به دست آمد.

سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفته است که توافق تازه شامل حال همه افغانهای زندانی در پاکستان و همچنین پاکستانی های زندانی در افغانستان می شود.

آقای بشری گفت که محمد حنیف اتمر، وزیر داخله افغانستان در دیدار همتای پاکستانی اش، فهرستی از نام ۴۲ نفر از شهروندان "سرشناس" افغان، به شمول ملا عبدالغنی برادر و ملا عبدالکبیر، از فرماندهان ارشد طالبان را به دولت پاکستان سپرد.

ملا برادر، که از او به عنوان فرد شماره دو طالبان یاد می شود، اخیراً در شهر کراچی پاکستان دستگیر شد و ملا کبیر، که معاون شورای سرپرست و والی ننگرهار در زمان حکومت گروه طالبان بر افغانستان بود، در شمال غرب پاکستان دستگیر شده است.

"شورای سرپرست" در زمان حاکمیت طالبان به رهبری ملا ربانی حکومت طالبان را سرپرستی می کرد.

آقای بشری گفت که وزیر داخله افغانستان در این دیدار خواستار تحویل ملا برادر و ملا کبیر به دولت افغانستان شد و دولت پاکستان با این درخواست موافقت کردند.

او افزود: "وزیر داخله افغانستان رسماً (از دولت پاکستان) درخواست کرد تا این شخص (ملا برادر) به دولت افغانستان تسلیم داده شود تا در روشنایی قوانین نافذه کشور با او برخورد شود، نه این که در یک کشور دیگری و براساس قوانین آن کشور."

پیشتر از این برخی منابع دولت افغانستان گفته بودند که بازداشت رهبران طالبان، از جمله ملا برادر و ملا کبیر می تواند بر روند آغاز مصالحه با گروه طالبان اثر بگذارد.

سخنگوی وزارت داخله افغانستان در این نشست خبری از ذکر نامهای افراد دیگری که فهرست آن را آقای اتمر به دولت پاکستان سپر، خوددداری کرد.

آقای بشری افزود که وزیران داخله افغانستان و پاکستان در دیدار خود به توافقات دیگری هم دست یافتند. همکاری برای تامین امنیت و کنترل مرزهای مشترک هر دو کشور و جستجوی سفیر ناپدید شده افغانستان در پاکستان، شامل این توافقات است.

مطالب مرتبط