روزنامه های کابل: پنجشنبه ۶ حوت

تعدیل قانون انتخابات افغانستان و چند موضوع دیگر در صفحات روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر بازتاب یافته است.

بر اساس متن تعدیل شده این قانون، تعیین هر پنج عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی در دایره صلاحیت های حامد کرزی، رئیس جمهوری قرار می گیرد. در گذشته سه عضو این کمیسیون را سازمان ملل معرفی می کرد و دو عضو دیگر افغان بودند. آرمان ملی با اشاره به تعدیل قانون انتخابات افغانستان، نوشته که حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور از کمیسیون شکایات انتخاباتی "انتقام" گرفت.

در انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اسد/مرداد گذشته این کمیسیون بیش از یک میلیون رای را که بیشتر به نفع آقای کرزی بود، باطل اعلام کرد. این امر آقای کرزی را وادار به پذیرش برگزاری دور دوم انتخابات کرد، اما به دلیل خودداری عبدالله عبدالله، رقیب او، از شرکت در آن، آقای کرزی برنده انتخابات اعلام شد.

آرمان ملی نوشته که آقای کرزی تحت عنوان "افغانی سازی" انتخابات در کشور، صلاحیت تعیین هر پنج عضو این کمیسیون را در دست خود گرفته است.

نویسنده با کنایه افزوده که در انتخابات پارلمانی سال آینده "انشاءالله بیشتر نمایندگان (پارلمان) به اشاره او (آقای کرزی) به خانه ملت راه پیدا خواهند کرد."

ماندگار در مطلبی با عنوان "تمامیت خواهی به کمال رسید"، نوشته که "انحصار" کمیسیون شکایات انتخاباتی در حیطه اختیارات رئیس جمهوری می تواند "گامی تمامیت خواهانه و فردمحورانه" پنداشته شود.

به نظر نویسنده، این کمیسیون که با مشورت جامعه جهانی به وجود آمده بود، توانست که سطح "تقلب" را در برخی مراکز رایگیری در انتخابات ریاست جمهوری به همگان نشان دهد و آرای آقای کرزی از ۵۵ درصد به زیر ۵۰ درصد سقوط کند.

نویسنده ماندگار همچنین در ادامه با لحن تندی نوشته که آقای کرزی با این اقدام خود دخالت خارجی ها در انتخابات را کاهش نمی دهد، بلکه "زمینه تقلب های فراوان دیگر را برای دوستان و همکاران خود آماده می کند."

روزنامه افغانستان با اشاره به خبر دستگیری ملا عبدالغنی برادر و ملا عبدالکبیر، از فرماندهان ارشد طالبان در پاکستان، نوشته که این تحولات "صفحه جدیدی" در مبارزه با تروریسم گشوده است.

اخیراً ملا برادر، فرد شماره دو طالبان در شهر کراچی پاکستان بازداشت شد و برخی رسانه های غربی از ملا عبدالکبیر، معاون شورای سرپرست طالبان در زمان حاکمیت این گروه هم در پاکستان خبر داده اند.

نویسنده روزنامه افغانستان ادامه داده که اینک دیگر پاکستان طالبان افغانی و پاکستانی را از "یک جنس" می شمارد و منافع خود را به هیچ وجه قربانی افرادی نمی کند که از نظر تاریخی "رو به زوال" هستند.

روزنامه به این نظر است که پاکستان اکنون پاکستان با درک اراده جدی ناتو برای در هم شکستن طالبان، "مهره های طالبان را از روی صفحه شطرنج" پایین پرتاب می کند.

روزنامه دولتی انیس با اشاره به نگرانی رادیکا کومارا سوامی، نماینده ویژه سازمان ملل برای کودکان و منازعات مسلحانه از وضعیت کودکان در افغانستان را مهم دیده است.

خانم سوامی روز چهارشنبه، ۵ حوت/اسفند در نشست خبری در کابل گفت که در سال گذشته میلادی ۳۴۰ کودک در افغانستان کشته شده و حتی شماری از کودکان در حملات انتحاری به کار گرفته شده اند. انیس نوشته که ناامنی و بحران کنونی در افغانستان ارتباط نزدیکی با تهدیدها علیه کودکان دارد. به نوشته انیس، اگر ثبات و حاکمیت قانون در کشور تامین شود، این تهدیدها رفع خواهد شد.

این روزنامه همچنین بیکاری و فقر فرهنگی را از دیگر عواملی دانسته که کودکان به صفوف جنگجویان در سه دهه گذشته در کشور بپیوندند.