برنامه تازه وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان اعلام شد

کشتزار  خشخاش در افغانستان
Image caption در دوازده ولایت افغانستان هنوز کشت خشخاش ادامه دارد

وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان اعلام کرده که بر اساس برنامه ای تازه، گیرآوردن (دستگیری) قاچاقچیان مواد مخدر و درمان معتادان را در صدر اولویت های خود قرار می دهد.

افغانستان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر جهان است که به تنهایی بیش از ۹۰ درصد موارد مخدر جهان را تولید می کند.

زلمی افضلی، سخنگوی این وزارت در یک نشست خبری در کابل گفت که برنامه تازه این وزارت از ماه مارچ (مارس) آینده به اجرا گذاشته خواهد شد.

آقای افضلی گفت که بر اساس این برنامه بازداشت قاچاقچیان کوچک و بزرگ مواد مخدر با همکاری مقامهای محلی در صدر برنامه های این وزارت قرار خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت مبارزه با مواد مخدر گفت: "قاچاقبران کوچک و بزرگی که در این کشور هستند باید هر چه زودتر به پنجه قانون سپرده شوند. در این راستا وزارت داخله (کشور)، اداره امنیت ملی و تمام نهادهای امنیتی و کشفی (اطلاعاتی) همکاری خواهند داشت."

هرچند این کار بسیار پرچالش خوانده شده است، اما مقامات وزارت مبارزه با مواد مخدر می گویند در این کار جدی هستند.

پیش از این گفته شده بود که دخیل بودن شماری از مقامات ارشد دولتی در کار قاچاق مواد مخدر از موانع اصلی بازداشت قاچاقچیان مواد مخدر در کشور است.

هرچند یک مقام پیشین دولت افغانستان گفته بود که فهرستی از مقامات دخیل دولت در کار قاچاق مواد مخدر وجود دارد، اما چنین فهرستی تا حال منتشر نشده است.

آقای افضلی همچنین درمان معتادان مواد در کشور را یکی دیگر از اولویت های وزارت مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد.

او گفت: "پیش از این مبارزه با اعتیاد در اولویت نبود، اما وزیر مبارزه با مواد مخدر آن را در اولویت کاری خود قرار داده است."

به گفته او، بیش از یک و نیم میلیون نفر در افغانستان به مواد مخدر معتادند.

سخنگوی وزارت داخله همچنین گفت که برنامه محو کشت خشخاش نیز همچنان با شدت بیشتری ادامه خواهد داشت و براساس برنامه تازه، شمار ولایت های عاری از کشت خشخاش به ۲۵ خواهد رسید.

در سال گذشته میلادی مقامات اعلام کرده بودند که ۲۲ ولایت افغانستان از کشت خشخاش پاک شده و در ۱۲ ولایت دیگر هنوز کشت خشخاش متوقف نشده است.

مراکز عمده تولید مواد مخدر در همین ۱۲ ولایت قرار دارند. هلمند، بزرگترین منطقه تولیدکننده مواد مخدر شامل همین ولایت ها است که بخش هایی از آن تحت کنترل شورشیان بوده است.

اخیراً نیروهای ناتو و افغان منطقه مارجه، یکی از مراکز عمده تولید مواد مخدر را از کنترل شورشیان خارج کردند.

آقای افضلی گفت که "مافیای مواد مخدر" سالیانه نزدیک به پنج میلیارد دلار به دست می آورند. مقامات افغان همواره گفته اند که بخشی از درآمد تولید مخدر در اختیار شورشیان قرار می گیرد.

مطالب مرتبط