روزنامه های کابل: شنبه ۸ حوت

حملات انتحاری دیروز به دو مهمانخانه در مرکز شهر کابل در بیشتر روزنامه های چاپ امروز این شهر بازتاب یافته است.

بامداد روز جمعه، ۸ حوت/اسفند، حمله سه مهاجم انتحاری به این دو مهمانخانه خصوصی، که بیشتر مهمانان آنها خارجی بودند، منجر به کشته شدن ۱۶ نفر و زخمی شدن ۳۸ تن دیگر شد. شماری افراد خارجی، از جمله شهروندان هندی هم شامل قربانیان این حادثه بوده اند. آرمان ملی در مطلبی از داد نورانی، روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی نوشته که افغانستان به "گرهگاه رقابت و کشمکش" میان هند و پاکستان مبدل شده است.

به نظر آقای نورانی، با گسترش حضور هند در پی سقوط "امارت" طالبان در افغانستان، پاکستان به انزوا کشانده شد. نویسنده افزوده که پاکستان در هشت سال اخیر به حضور هند در افغانستان واکنش نشان داده و تلاش کرده است که دست آن کشور را از افغانستان کوتاه کند.

نویسنده در ادامه مطلب نوشته که پاکستانی ها به این باورند که هندی ها از راههای مختلف، از جمله کنسولگری های خود در افغانستان با همکاری سازمان اطلاعاتی افغانستان علیه پاکستان "توطئه" می کنند. به نوشته نورانی، پاکستانی ها به همین دلیل "با تمام نیرو" حضور هندی ها در افغانستان را "تهدید" می کنند.

باختر در مطلبی از روحانیون و رهبران گروههای اسلامی در افغانستان انتقاد کرده است که در برابر حملات انتحاری در کشور واکنش واضحی نشان نداده اند.

باختر تاکید کرده با توجه به این که شماری از مردم رهبران مذهبی را "پیشوایان دینی" می دانند، باید در برابر این گونه حملات "واکنش جدی" نشان دهند.

نویسنده مطلب همچنین افزوده طالبان که حملات دیروز را در روز میلاد پیامبر اسلام انجام دادند، نشان دادند که به اعتقادات دینی و مقدسات مذهبی مردم احترام ندارند.

روزنامه دولتی اصلاح هم این حمله را "جنایت نابخشودنی" خوانده و نوشته که "تروریستان" این حمله را در روز مقدسی انجام دادند.

به نوشته اصلاح، "تروریستان" نه تنها دشمنان دارای های معنوی افغانستان، بلکه به دلیل حمله به چند مرکز تجارتی و اقتصادی، دشمنان پیشرفت اقتصادی کشور هم هستند.

راه نجات در تیتر اول خود نوشته که "افغانستان میدان زورآزمایی ها است". نویسنده در ادامه مطلب به نقل از کارشناسان آورده که کشورهای منطقه افغانستان را به میدان زورآزمایی‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی و اطلاعاتی خود مبدل کرده اند.

راه نجات در سرمقاله خود نوشته که تغییر در افغانستان تنها در پی تغییر در دیدگاه "قدرت های مختلف" نسبت به این کشور ممکن است. به نظر روزنامه، تا زمانی که بجای "استفاده مثبت" از موقعیت استراتژیک افغانستان "سوء استفاده" شود، نه تنها افغان‌ها، بلکه مردم منطقه روی آرامش را نخواهند دید.

نویسنده در ادامه تاکید کرده که دستگاه دیپلماسی افغانستان باید "ابتکار عمل" در این زمینه را به دست گیرد و "در محور منافع اقتصادی مشترک، کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای را به یک‌دگر نزدیک کند."

ماندگار حمله دیروز را، که در پی آن چند شهروند هندی کشته و زخمی شدند، به سازمان اطلاعاتی پاکستان نسبت داده و افزوده است که این حمله نشان می دهد که جنگ میان هند و پاکستان در افغانستان "به شدت جریان دارد."

نویسنده همچنین نوشته این نکته برای افغانستان اهمیت دارد که این گونه حوادث چگونه در این کشور روی می دهد. نویسنده این پرسش را مطرح کرده که عاملان این حملات چگونه توانایی رسیدن به اهداف خود را به دست می آورند.

ماندگار از نیروهای امنیتی و اطلاعاتی افغانستان انتقاد کرده که در جلوگیری از وقوع این گونه حملات "همیشه ناکام" بوده اند. روزنامه فساد در نهادهای پلیس را یکی از دلائل موفقیت مهاجمان دانسته است.

مطالب مرتبط