'عملیات بزرگ نظامی در قندهار در راه است'

شهر قندهار
Image caption فرمانده آمریکایی ناتو در افغانستان گفته که مردم قندهار در معرض خطر هستند

مقامات آمریکایی گفته اند که پس از "عملیات مشترک" در هلمند، در جنوب افغانستان برنامه عملیات بزرگ دیگری را برای بیرون راندن طالبان از قندهار در دست دارند.

نظامیان آمریکایی گفته اند که عملیات مشترک در منطقه "مارجه" هلمند، که در آن ۱۵ هزار سرباز ناتو و افغان شرکت کردند، "مقدمه ای" برای عملیات بزرگتری در قندهار بوده است.

فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو در افغانستان گفته است که جمعیت شهر قندهار در جنوب این کشور در معرض "خطر" قرار دارد.

قندهار بزرگترین شهر جنوبی افغانستان است که در زمان حاکمیت طالبان، مرکز اصلی این گروه بود.

یک مقام کاخ سفید به خبرنگاران گفته است که "اگر هدف در افغانستان این است که ابتکار عمل طالبان گرفته شود... ما فکر می کنیم که امسال باید قندهار را بگیریم."

او همچنین گفته است که عملیات مارجه "مقدمه ای تاکتیکی بود برای عملیات جامعی در شهر قندهار". عملیات مارجه در نیمه ماه فوریه آغاز شد و چند هفته طول کشید. اخیراً فرماندهان افغان و ناتو پرچم ملی افغانستان را در منطقه مارجه به نشانه پایان این عملیات برافراشتند.

منطقه مارجه در ولایت هلمند از پایگاههای عمده گروه طالبان بود. این منطقه همچنین یکی از مراکز بزرگ تولید مواد مخدر هم شمرده می شده است.

عملیات قندهار در حالی اعلام می شود که روز جمعه، ۸ حوت/اسفند، چند انفجار انتحاری و تیراندازی در مرکز شهر کابل منجر به کشته شدن ۱۶ تن و زخمی شدن ۳۸ نفر دیگر شد.

Image caption قندهار مرکز اصلی طالبان در زمان حاکمیت این گروه بود

در میان قربانیان این حادثه ۹ هندی و یک ایتالیایی وجود داشتند.

در این حادثه سه مهاجم مسلح و دو مامور پلیس هم در پی تبادل آتش که برای حدود سه ساعت ادامه یافت، کشته شدند.

طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته اند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان این حمله را تقبیح کرده و آن را "وحشیانه" خوانده است. آقای کرزی ضمن همدردی با خانواده های قربانیان هندی این حادثه گفته که این حادثه نمی تواند روابط میان هند و افغانستان را مختل کند.

این نخستین حمله طالبان به اهدافی در شهر کابل پس از دستگیری شماری از رهبران این گروه، از جمله ملا عبدالغنی برادر و ملا عبدالکبیر است.

ملا برادر فرد شماره دو طالبان شمرده می شد که در شهر کراچی پاکستان و ملا عبدالکبیر والی ننگرهار، در شرق افغانستان در زمان حاکمیت طالبان بود که در شمال غرب پاکستان دستگیر شد.

مطالب مرتبط