فیلتر اینترنت در افغانستان آغاز شد

Image caption "دو میلیون نفر در افغانستان دسترسی به اینترنت دارند"

دولت افغانستان بر اساس برنامه تازه‌ای فیلتر اینترنت در این کشور را آغاز کرده است.

مسئولان افغان می گویند هدف این برنامه بستن سایت‌های غیراخلاقی است.

سید مخدوم رهین، وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان، در یک نشست خبری گفت: "صحنه‌های بسیار وقیح اعمال جنسی و سکس، در اینترنت دیده می شود و قماربازان از آن برای قماربازی خود استفاده می کنند." آقای رهین همچنین افزود: "و آدم‌کشان حرفه‌ای برای ساختن بمب و وسائل کشتار از آن استفاده می کنند."

وزیر فرهنگ گفت که اصولاً اینترنت بد نیست، ولی "یک مشت آدم پول‌پرست و حریص بخاطر پر کردن جیب خود، اخلاقیات نسل نو ما را ممکن است به خطر بیندازد."

آقای رهین گفت: "آنچه که از هر نظر ناپسند است و حرام، یعنی قمار را تشویق کند یا این که ابزار خشونت و کشتار انسان و اذیت انسان باشد... بخاطر اجتناب از تمام این معایب و مضرات وزارت اطلاعات و وزارت محترم مخابرات باهم قرار گذاشتند که چنین موضوعات زیان‌مند را سد کنند و نگذارند که بر اخلاقیات ملت ما اثرات ناگوار بگذارد."

وزیر اطلاعات و فرهنگ همچنین تاکید کرد که این تصمیم "در تضاد با تعهدی که ما در قبال آزادی بیان داریم نیست." او گفت که وزارت اطلاعات و فرهنگ برای دفاع از آزادی بیان در کشور "سد محکمی" خواهد بود.

امیرزی سنگین، سرپرست وزارت مخابرات هم در این نشست حضور داشت و گفت که این وزارت از لحاظ فنی زمینه فیلتر کردن وبسایت‌های "غیرخلاقی" را هموار خواهد کرد.

آقای سنگین گفت که در هفته‌های اخیر گروهی از کارمندان وزارتخانه‌های مخابرات و اطلاعات و فرهنگ کار کرده اند و برای جلوگیری از مرور این گونه سایت‌ها "راه حل‌های مناسبی" یافته اند.

سرپرست وزارت مخابرات افغانستان گفت که گروه فنی این وزارت برای فیلتر کردن سایت‌های ممنوع از نرم افزار "مک‌آفی" (McAfee) استفاده خواهد گرفت.

مقامات وزارت مخابرات گفته اند که شرکت‌های تهیه کننده خدمات اینترنتی خصوصی هم موافقت کرده اند که از این تصمیم دولت پیروی کنند. مقامات گفته اند که به این شرکت‌ها دو ماه وقت داده‌اند که نرم افزارهای لازم را برای فیلتر کردن شبکه‌های خود نصب کنند.

پیش از این پخش تصاویری که "غیراخلاقی" خوانده شده بود از طریق تلویزیون‌های خصوصی در افغانستان جنجال برانگیز شده بوده است.

آقای رهین در دور اول وزارتش (1380-1384) در ارتباط با همین موضوع بارها تحت فشار محافل مذهبی قرار گرفته بود و به همین دلیل مجلس نمایندگان او را از احراز مقام وزارت رد صلاحیت کرد.

در سالهای اخیر در زمانی که کریم خرم وزیر اطلاعات و فرهنگ بود جلوگیری از پخش سریال‌های تلویزیونی هندی اقدامات جدی روی دست گرفته شد و حتی این موضوع را به دادگاه هم کشانده شد.

هر چند در پی فشارهای آقای خرم و برخی نهادهای دولتی پخش برخی از این سریال‌ها متوقف شد، اما شماری از تلویزیون‌ها به این فشارها توجهی نکرد.

ولی موضوع فیلتر کردن سایت‌های اینترنتی تازه مطرح شده است. هرچند گفته می شود این موضوع هم بی‌ارتباط با فشارهای محافل مذهبی نیست، اما آقای رهین گفت که این تصمیم را به حکم اسلامی "امر به معرف و نهی از منکر" گرفته و ربطی به فشارهای روحانیون ندارد.

وزیر اطلاعات و فرهنگ در پاسخ به این که چرا از لحاظ زمانی این تصمیم را اکنون اعلام کرده، گفت که در گذشته دسترسی به اینترنت محدود بود و حالا با گسترش کاربرد اینترنت این تصمیم به اجرا گذاشته می شود.

بر اساس آمار وزارت مخابرات افغانستان، در حال حاضر دو میلیون نفر در سراسر افغانستان "دسترسی کامل" به اینترنت دارند.

مطالب مرتبط