روزنامه‌های کابل: یکشنبه، ۹ حوت

حمله روز جمعه به مرکز شهر کابل و جنجال‌ها بر سر چگونگی برخورد با رهبران بازداشت شده طالبان در پاکستان، در روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر بازتاب یافته است.

حمله بمبگذاران انتحاری به دو مهمانخانه در مرکز شهر کابل در روز جمعه، ۷ حوت/اسفند، منجر به کشته شدن ۱۶ نفر و زخمی شدن ۳۸ تن دیگر شد. طالبان مسئولیت این حمله را به دوش گرفته اند.

آرمان ملی نوشته که وزیر داخله/کشور و فرمانده پلیس کابل در پی حمله به مرکز شهر کابل توسط طالبان "استعفا" نکردند و آنان باید "برکنار" شوند.

نویسنده پرسیده که وزارت داخله چرا نمی تواند جلو این گونه حملات را بگیرد، در حالی به نوشته روزنامه، "از چند روز پیش" گزارش‌هایی وجود داشته که به ساختمان‌هایی در مرکز شهر کابل حمله می‌شود.

در ادامه مطلب آرمان ملی آمده که مقامات امنیتی بر اساس همین اطلاعات تدابیر امنیتی را در اطراف مرکز خرید "کابل ستی سنتر" افزایش دادند، اما برای تامین امنیت مهمانخانه‌هایی که هدف قرار گرفت، تدابیر خاصی وجود نداشت.

نویسنده مقامات امنیتی را متهم به "تعلل و کندکاری" و تاکید کرده که یا آنان استعفا کنند یا رئیس جمهوری به نشانه ابراز واکنش به کشته و زخمی شدن شهروندان خارجی و داخلی، آنان را برکنار کند.

وحید مژده در روزنامه افغان جرگه نوشته که در سالهای اخیر معمول شده که همزمان با گفتگو میان هند و پاکستان برای کاهش تنشها، حملات تروریستی در یکی از این کشور روی می دهد. به نوشته آقای مژده هدف این حملات "جلوگیری از به میان آمدن اعتماد" میان این دو کشور است.

نویسنده افزوده که از دو سال به این سو افغانستان هم در دایره این حملات قرار گرفته حادثه هفتم حوت در کابل بیانگر آن است که افغانستان با بحرانی بزرگتر از خود درگیر است.

نویسنده همچنین به این باور است که بحران افغانستان "ابعاد منطقه ای و بین المللی" دارد و حادثه روز جمعه در کابل "نمادی از این مشکل" منطقه ای است.

هفته نامه مجاهد هم این حمله اقدامی برای "دلخوشی" محافل مخالف هند در پاکستان دانسته است.

نشریه همچنین این حمله را نمایش قدرت طالبان دانسته و پرسیده که طالبان چگونه می توانند جوانانی را برای اجرای عملیات انتحاری آموزش دهند. نویسنده همچنین پرسیده که طالبان چگونه این توانایی را دارند که با وجود تدابیر امنیتی وارد محلات حساس شهر شوند و به اهدافی حمله کنند.

نویسنده مطلب همچنین به این نظر است که این حمله "پاسخ سخت و قاطعانه" به پیشنهاد دولت افغانستان برای مصالحه هم است. در ادامه مطلب آمده که طالبان با این حمله می خواهند اگر مذاکراتی هم صورت گیرد، "برتری" داشته باشند امتیازات بیشتری به دست آورند.

هشت صبح نوشته که عملیات مارجه در هلمند، در جنوب افغانستان پایان کار طالبان نیست. به نوشته روزنامه، کشور پاکستان از این گروه "حمایت" می کند.

روزنامه پرسیده: "مساله اساسی این است که آیا پاکستان حاضر می شود که از حمایت طالبان دست بردارد و آنان را به عنوان ابزار مرگ به افغانستان صادر نکند؟ آیا نیروهای خارجی حاضرند فشار لازم بر پاکستان وارد آورند؟"

به نظر سرمقاله نویس هشت صبح، حمله روز جمعه در شهر کابل نشان داد که طالبان بر اساس "اراده پاکستان عمل می کنند".

روزنامه تاکید کرده که نیروهای خارجی باید زمینه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی که فرصت سربازگیری را برای طالبان فراهم کرده، از میان بردارند.

انیس و چند روزنامه دیگر دولتی گزارشی را در باره تصمیم پاکستان در باره محاکمه رهبران بازداشت شده طالبان افغان در آن کشور چاپ کرده است.

اخیراً یک دادگاه در شهر لاهور پاکستان اعلام کرد که ملا عبدالغنی برادر، ملا عبدالکبیر، ملا عبدالسلام، ملا محمد و امیر معاویه علی رغم درخواست دولت افغانستان، به افغانستان تحویل داده نخواهند شد.

در گزارش به نقل از برخی کارشناسان آمده که این افراد برای این بازداشت شدند که برای کمک به روند مصالحه میان طالبان و دولت افغانستان کاری انجام ندهند. در گزارش آمده که اگر ملا برادر به دولت افغانستان تحویل داده شود، در روند مصالحه می تواند "نقش موثری" بازی کند.

ماندگار نوشته که دولت افغانستان نسبت به بازداشت این رهبران طالبان "چندان راضی" نیست و حتی قصد دارد برای هر یک از آنان "پرونده خوب بودن" تهیه کند.

به نظر روزنامه، این افراد کسانی بودند که "در قتل‌های دسته‌جمعی در شمال افغانستان" دست داشته‌اند. به نوشته ماندگار، ملا برادر و ملا کبیر تا روزهای نزدیک به بازداشت‌شان در خط جنگ بوده اند.

سرمقاله نویس ماندگار در باره خودداری پاکستان از تحویل دادن رهبران بازداشت شده طالبان این احتمال را مطرح کرده که شاید دولت افغانستان آنها را به عنوان "حسن نیت" برای مذاکره با طالبان آزاد کند.

نویسنده این احتمال را هم مطرح کرده که شاید پاکستان یک وقتی به جهان نشان دهد که برخی محافل در دولت افغانستان با سران طالبان ارتباط داشته و این دولت چگونه در "کمک به طالبان" نقش داشته است.

سروش ملت در سرمقاله خود نوشته که مردم افغانستان به دلیل این که دست این رهبران طالبان به "خون افراد بی گناه" آلوده است، باید "برخورد قاطع و عادلانه" صورت گیرد.

این روزنامه تاکید کرده که آنان هرچه زودتر محاکمه شوند و اجازه داده نشود که محاکمه آنان به دلائلی به تاخیر افتد.