مذاکرات مجلس سنای افغانستان پیرامون بودجه سال ۱۳۸۹ آغاز شد

Image caption بخشی از بودجه عمرانی افغانستان هر ساله به بودجه سال آینده منتقل می شود

مذاکرات در باره لایحه بودجه سال مالی ۱۳۸۹ در مجلس سنای افغانستان آغاز شده است.

در جلسه مجلس سنا، عمر زاخیلوال، وزیر مالیه/دارایی درباره جزئیات لایحه بودجه پیشنهادی دولت، که اعتبارات آن نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی نشان می دهد، به نمایندگان توضیح داد. قدم علی نیک‌پی، رئیس اطلاعات و روابط عمومی مجلس سنا به بی بی سی گفته است که سناتوران تا ۱۵ روز دیگر این لایحه را تصویب خواهند کرد و به مجلس نمایندگان خواهند فرستاد.

بر اساس قانون، مجلس نمایندگان یک ماه فرصت دارد تا این بودجه را تصویب کند و برای اجرایی شدن به رئیس جمهوری بفرستد.

عزیز شمس، سخنگوی وزارت مالیه/دارایی در گفتگویی با بی بی سی گفت که این بودجه شامل ۱۱۵ میلیارد افغانی (۲.۴۱ میلیارد دلار) بودجه عادی و ۸۲ میلیارد افغانی (۱.۷۲ میلیارد دلار) بودجه توسعه عمرانی است.

به گفته آقای شمس، در سال ۱۳۸۸ بودجه عادی ۹۳ میلیارد افغانی و بودجه عمرانی ۵۹ ملیارد افغانی بوده است.

سخنگوی وزارت مالیه گفت که افزایش بودجه عادی بیشتر مربوط به فصل های امنیتی و دفاعی است.

به گفته او، این افزایش بر اساس تصمیم های نشست لندن (۲۸ جنوری/ژانویه) در نظر گرفته شده که بر پایه آن نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان افزایش خواهند یافت.

بر اساس گزارش های رسمی، تعداد نفرات نیروهای مسلح افغانستان که در حال حاضر کمت ار دویست هزار نفر است تا دو سال آینده تا ۳۰۰ هزار نفر افزایش خواهد یافت.

بخش اعظم بودجه افغانستان متکی به کمک های خارجی است که عمدتاً کشورهای غربی، جاپان (ژاپن) و نهادهای بین المللی آن را می پردازند.

سخنگوی وزارت مالیه افزود که امسال درآمد داخلی افغانستان ۶۰ میلیارد افغانی بوده است و پیش بینی می شود که این آمار در سال آینده به ۶۹ میلیارد افغانی برسد.

آقای شمس ابراز امیدواری کرد که افغانستان بتواند تا سه سال آینده دست کم بودجه عادی خود را از درآمدهای داخلی تامین کند.

در سال‌های اخیر بیشتر نهادهای دولتی با انتقادهایی رو به رو بودند که نمی توانند بودجه تخصیص یافته خود را به طور کامل مصرف کنند.

آقای شمس گفت که در سال ۱۳۸۷ خورشیدی ۴۱ درصد از کل بودجه عمرانی کشور به مصرف رسیده بود و امسال این رقم تا ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.

به گفته او، پولی که از این بابت در خزانه دولت باقی می ماند، به طور معمول شامل بودجه عمرانی سال آینده می شود.

به این ترتیب نیمی از بودجه عمرانی سال ۱۳۸۸ هم به بودجه عمرانی سال آینده منتقل خواهد شد.

دلیل عمده مصرف نشدن این بودجه در نهادهای دولتی، ظرفیت پایین کاری در نهادهای دولتی دانسته می شود.

هر چند دولت افغانستان برای بالا بردن ظرفیت‌های کاری کارمندان خود تلاشهایی را به راه انداخته، اما در کل دشوار است که نظام اداری کهنه افغانستان به زودی بتواند خود را مطابق استانداردهای مدیریتی جدید آماده کند.

مطالب مرتبط