'هزاران سرباز برای ثبات امنیت در مارجه مستقر می‌شوند'

نظامیان ناتو غیرنظامی افغان در مارجه
Image caption عظیمی: در مرحله تحکیم امنیت به هر قدر نیرو ضرورت باشد، در مارجه باقی خواهیم گذاشت

مقامات افغان می گویند برای ثبات امنیت در منطقه مارجه ولایت هلمند، در جنوب افغانستان، که اخیراً شاهد عملیات بزرگی بود، هزاران سرباز را مستقر می کنند.

عملیات موسوم به "مشترک"، در ۲۴ دلو/بهمن با شرکت ۱۵ هزار سرباز ناتو و افغان در منطقه مارجه به با هدف بیرون راندن طالبان از آن جا آغاز شد.

روز پنجشنبه گذشته، ۶ حوت/اسفند، گلاب منگل، والی هلمند به نشانه پایان این عملیات پرچم ملی افغانستان را در مارجه برافراشت.

داوود احمدی، سخنگوی والی هلمند به بی بی سی گفت که برای تامین امنیت و جلوگیری از بازگشت طالبان به مارجه، حدود سه هزار سرباز از نیروهای ناتو و افغان در آن جا مستقر خواهند شد.

آقای احمدی گفت: "این نیروها تا زمانی که ضرورت باشد، در همانجا خواهند بود."

اما ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع گفت که "در مرحله تحکیم امنیت به هر قدر نیرویی که ضرورت باشد، در آن جا نیرو باقی خواهیم گذاشت."

آقای عظیمی افزود که برای اجرای عملیات و پاکسازی منطقه از وجود شورشیان "یک ماه" در نظر گرفته شده بود تا شورشیان کاملاً از آن جا بیرون رانده شوند.

حالا ساکنان منطقه مارجه می گویند اوضاع امنیتی در آن جا نسبتاً خوب است و جنگ در آن جا دیگر پایان یافته است.

Image caption ساکنان مارجه می گویند حالا دیگر در آن جا جنگ نیست

حاجی نوروز یکی ساکنان مارجه گفت: "حالا (وضعیت) خوب است، مشکلات زیادی نیست. جنگ و این چیزها نیست و (نیروها) مین را پاک می کنند."

پیشتر از این، نیروهای ناتو اعلام کرده بودند که با فروکش کردن عملیات نظامی در مارجه برنامه "کار در برابر پول" را برای ایجاد شغل آغاز کرده اند.

بر اساس یک اعلامیه ناتو، در روزهای نخست آغاز این برنامه، صدها نفر از ساکنان مارجه برای شامل شدن در این برنامه، ثبت نام کردند.

این در حالی است که ناتو در آغاز هفته جاری اعلام کرد که عملیات مارجه تنها در حد "مقدمه ای" برای عملیات بزرگتر در جنوب افغانستان، به ویژه در قندهار بوده است.

فرمانده آمریکایی ناتو در افغانستان گفته است که مردم قندهار در معرض "خطرند" و طالبان باید از آن جا بیرون رانده شوند.

قندهار بزرگترین شهر جنوبی افغانستان است که در زمان حاکمیت گروه طالبان مرکز اصلی آنان بود.

مطالب مرتبط