روزنامه های کابل: دو‌شنبه، ۱۰ حوت

استعفای فرمانده و دو مقام ارشد دیگر پلیس کابل در پی حادثه هفتم حوت (اسفند) در شهر کابل و موضوع های مرتبط با این حادثه در روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب یافته است.

در این حادثه که دو مهمانخانه خصوصی هدف بمبگذاری انتحاری قرار گرفت، ۱۶ تن کشته و ۳۸ نفر دیگر زخمی شدند.

روز یکشنبه، نهم حوت، عبدالرحمان رحمان، فرمانده، خلیل‌الله دستیار، معاون فرمانده و عبدالغفار سیدزاده، رئیس تحقیقات جنایی کابل اعلام کردند که از مقامهای خود به دلیل ناتوانی پلیس در جلوگیری از این حادثه مستعفی شده اند. اما هنوز وزیر داخله/کشور استعفای آنان را نپذیرفته است.

هشت صبح استعفای سه مقام ارشد پلیس کابل در ارتباط با حادثه هفتم حوت در مرکز شهر کابل را مهم دیده و نوشته که رایج شدن فرهنگ استعفا باعث افزایش "میزان مسئولیت پذیری" در میان مقامات دولت می شود.

هشت صبح در ادامه مطلب نوشته که به نظر می رسد استعفای این مقامات پلیس کابل در پی انتقادهای تندی باشد که اخیراً در ارتباط با این حادثه مطرح شد.

نویسنده همچنین افزوده که رایج شدن فرهنگ استعفا باعث تقویت رقابت سالم در میان مقامات کشور برای بهبود امور خواهد شد.

سروش ملت هم استعفای فرمانده و دو مقام دیگر پلیس کابل را مهم دیده و آن را ناشی از "فرهنگ انسانهای با وجدان" دانسته است.

به نوشته این روزنامه این نخستین بار در افغانستان است که مقامهای امنیتی به دلیل ناتوانی در تامین امنیت شهروندان از مقام‌های خود استعفا می کنند.

سروش ملت ابراز امیدواری کرده که این آغازی باشد برای "وجدان‌های سالم" که در صورت کوتاهی در انجام مسئولیت، مقامات مسئول به میل خود از مقامهای‌شان کنار روند.

آرمان ملی هم در مطلبی مشابه استعفای مقامهای پلیس کابل را ستایش کرده و از حنیف اتمر، وزیر داخله/کشور خواسته که از "زیردستانش بیاموزد".

نویسنده تاکید کرده که موضوع استعفای مقامات در صورت "سهل انگاری" به عنوان یک رسم باید از سوی آنان پیروی شود تا مردم احساس کنند که در دولت افراد "مسئولیت پذیر" وجود دارند.

آرمان ملی در ادامه با اشاره به ضرب المثلی تاکید کرده هر که نمی تواند سنگی را بالا کند، باید با بزرگواری آن را بوسیده به جایش بگذارد.

ماندگار هم در مطلبی نوشته است که استعفای این سه مقام پلیس "کافی نیست، وزیر داخله هم به دلیل ضعف در انجام کارهایش یا استعفا کند یا از سمتش برکنار شود".

روزنامه افزوده که وزارت داخله نتوانسته است که از ورود طالبان مسلح به داخل شهر کابل جلوگیری کند و آنان توانسته اند که "عملیات هدفمندانه" خود را در این شهر انجام دهند.

باختر هم استعفای این سه مقام را "نشانه ای از فرهنگ عالی" دانسته، اما محتمل دانسته است که استعفای آنان از سوی وزیر داخله پذیرفته نخواهد شد. به نظر نویسنده، اگر این استعفاها هر چند "نمادین" هم باشد، "بسیار ارزشمند" است و در ایجاد ارتباط و اعتماد میان مردم و حکومت کمک می کند.

نویسنده باختر افزوده در حالی که پیش از این مقامات امنیتی پس از حوادث خونبار در نشست‌های خبری حاضر از تعداد کشته شدگان و جزئیات حادثه گزارش می دادند، اما این بار آنان سخنانی به زبان آوردند که مردم "تشنه شنیدنش" بودند.

روزنامه به نقل از آقای سیدزاده نوشته که او به دلیل ناتوانی در جلوگیری از وقوع حادثه هفتم حوت از مقامش استعفا کرده است.

چراغ در سرمقاله خود با عنوان "ادامه رقابت پاکستان و هند در میدان افغانستان" نوشته که انفجار انتحاری سال ۲۰۰۸ در سفارت هند در کابل و انفجارهای روز هفتم حوت/اسفند جاری با همین رقابت ارتباط دارد.

نویسنده مطلب مدعی است که پاکستان به "محور فعالیت های تروریستی" تبدیل شده و "عدم صداقت مقامات اطلاعاتی آن کشور باعث گسترش "شگفت انگیز" فعالیت های تروریستی طالبان از این کشور به بیرون شده است.

چراغ تاکید کرده که آمریکا باید "راهبرد هوشمندانه ای" را در مورد پاکستان روی دست گیرد. روزنامه هشدار داده که اگر آمریکا این کار را نکند با مشکلاتی مواجه خواهد شد که از سوی "تشکیلات پاکستانی" برنامه ریزی می شود.

روزنامه افغان جرگه در مطلبی نوشته که عملیات مشترک هلمند، عنوان کردن مصالحه با شورشیان و حمله هفتم حوت در کابل با هم مرتبط اند.

به نظر نویسنده، هلمند در جنوب افغانستان، جایی است که "پاکستان به آسانی می تواند از آنجا به افغانستان نفوذ کند" و دستگاه اطلاعات پاکستان "به هیچ قیمتی اجازه نمی دهد طالبان به روند مصالحه بپیوندند. به نظر نویسنده، شماری از رهبران پاکستان به همین دلیل در پاکستان دستگیر شده اند.

نویسنده افغان جرگه افزوده که دستگاه اطلاعاتی ارتش پاکستان، آی اس آی، حمله به سفارت هند در سال ۲۰۰۸ را سازمان داده بود و حمله هفتم حوت هم کار همین سازمان بود.

روزنامه دولتی انیس تصمیم اخیر دولت افغانستان برای فیلتر کردن اینترنت را "مبارزه با ترویج ابتذال فرهنگی" دانسته است. به باور نویسنده، "رشد بی رویه ابتذال در جامعه ما به یک معضل اجتماعی مبدل شده است".

روز یکشنبه، ۹ حوت/اسفند، سید مخدوم رهین، وزیر اطلاعات و فرهنگ و امیرزی سنگین، سرپرست وزارت مخابرات اعلام کردند که سایت های پورنوگرافی، قماربازی، آموزش ساختن، تبلیغ خشونت وسائل کشتار و را خواهند بست.

انیس این اقدام دولت را "صیانت و حمایت از ارزش های دیرینه فرهنگی کشور" خوانده و آن را ستایش کرده است.

مطالب مرتبط