واکنش رسانه ها به وضع محدودیت های تازه در افغانستان

محل حادثه روز جمعه گذشته
Image caption شماری از تلویزیون ها جریان حادثه روز جمعه را به طور مستقیم پخش کردند

وضع محدودیت در پخش مستقیم جریان حوادث تروریستی در افغانستان از سوی نهادهای امنیتی این کشور، با واکنش های منفی مسئولان رسانه ها مواجه شده است.

وزرات داخله/کشور افغانستان با ارسال نامه ای به رسانه های تصویری از آنان خواسته است که از پوشش مستقیم حوادثی مانند انفجارهای اخیر در کابل، پرهیز کنند.

در نامه وزارت داخله افغانستان آمده است که پخش مستقیم چنین حوادثی می تواند به شورشیان و مهاجمان کمک کند.

در پی انفجارهای انتحاری روز جمعه، ۷ حوت/اسفند در مرکز شهر کابل، که سه مهاجم مسلح با مسلسل، نارنجک و مواد منفجره در آن شرکت داشتند، منجر به کشته شدن ۱۶ تن و زخمی شدن ۳۸ نفر شد.

در این حادثه در پی وقوع یک انفجار قوی، صدای چند انفجار کوچک و تیراندازی شنیده شد و تیراندازی تا حدود سه ساعت دیگر ادامه یافت. شماری از تلویزیون های خصوصی جریان این حادثه را به طور مستقیم پخش کردند.

'خطر'؟

عبدالغفار سیدزاده، رئیس تحقیقات جنایی پلیس کابل به بی بی سی گفت که درخواست عدم پخش مستقیم این گونه حوادث بر اساس دلایلی، از جمله جلوگیری انتشار آن چه که او "اسرار نظامی" در هنگام اجرای عملیات خواند، مطرح شده است.

او گفت: "می شود که نشر مستقیم این (گونه حوادث) دهها خطر را برای ما و ملت و مردم در پی داشته باشد. برای جلوگیری از همین خطرها نهادهای امنیتی و تقریباً شورای امنیت ملی دستور به (وضع محدودیت) داده است."

آقای سیدزاده گفت که این درخواست شامل حال همه رسانه های داخلی و خارجی می شود. او تاکید کرد که خبرنگاران تنها پس از پایان عملیات نظامی و اطلاعاتی می توانند فیلم بگیرند و اطلاعات تهیه کنند.

اما رحیم الله سمندر رئیس اتحادیه خبرنگاران افغانستان این تصمیم نهادهای امنیتی را مورد انتقاد قرار داد و گفت که این تصمیم نهادهای امنیتی آگاهی مردم در باره این گونه حوادث را کاهش می دهد.

او گفت: "(نهادها و مقامهای امنیتی) نمی خواهند که ضعف ها و نواقصی را که در سیستم، پالیسی (سیاستگذاری)، استراتژی و ظرفیت های کاری مسئولین امنیتی وجود دارد، به مردم نشان بدهند."

آقای سمندر گفت مقامات می خواهند "حقایق" به مردم منتقل نشود و آنها در این زمینه "محدودیت" وضع می کنند. او این تصمیم نهادهای دولتی را "خلاف قانون اساسی و مواد قانون رسانه ها" دانست.

عبدالقدیر میرزایی از مسئولان تلویزیون خصوصی آریانا گفت اگر نهادهای امنیتی این گونه درخواستها را از طریق وزارت اطلاعات و فرهنگ مطرح کند "بهتر" است.

آقای میرزایی گفت که پوشش رسانه های تصویری از حوادث تروریستی مطابق به قانون بوده و نظارت بر کار آنها باید از سوی مراجع قانونی صورت گیرد.

هر چند پیش از این هم برخی نهادهای امنیتی از رسانه ها خواسته بودند که برخی ملاحظات امنیتی را در پوشش خبری خود در نظر بگیرند، اما درخواست تازه وزارت داخله، که دیگر نهادهای امنیتی هم از این درخواست حمایت کرده، مورد جدی تری در این زمینه دانسته می شود.

مطالب مرتبط