روزنامه های کابل: سه‌شنبه، ۱۱ حوت

روزنامه های چاپ امروز کابل مسائل مختلفی، از جمله انفجارهایی اخیر در قندهار و کابل را مورد توجه قرار داده اند.

"خشونت‌های تازه در آستانه عملیات بزرگ در قندهار" تیتر اول روزنامه باختر است که در آن با اشاره به انفجارهای روز دوشنبه در این شهر نوشته که پس از عملیات هلمند، قندهار "میدان اصلی جنگ" می شود.

روز دوشنبه، ۱۰ حوت/اسفند، در دو انفجار جداگانه در قندهار شش نفر کشته و ۱۶ زخمی شدند. هدف یکی از انفجارها نیروهای ناتو بود و انفجار دومی در برابر ساختمان فرماندهی پلیس روی داد.

به نظر نویسنده، قندهار به دلیل این که بزرگترین شهر جنوبی افغانستان است و در زمان حاکمیت طالبان مرکز اصلی این گروه بود، برای آنان و همچنین دولت افغانستان اهمیت ویژه ای دارد.

باختر در ادامه مطلب افزوده که طالبان احتمالاً برای دفاع از خود در قندهار، از مین‌گذاری و حملات انتحاری برای ایجاد "رعب و وحشت" در شهر و مناطق اطراف آن کار خواهند گرفت.

هشت صبح در تیتر اول خود پرسیده که "چرا طالبان با هندی‌ها مخالفند؟" نویسنده در ادامه مطلب حملات انتحاری هفتم حوت/اسفند در کابل را با رقابت میان هند و پاکستان و روابط آن دو کشور با افغانستان مرتبط دانسته است.

در انفجارهایی که در هفتم حوت در مرکز شهر کابل روی داد، ۱۶ تن، از جمله ۹ شهروند هندی کشته و ۳۸ نفر دیگر، که ۱۰ هندی هم شامل آنها بودند، زخمی شدند. طالبان مسئولیت این حادثه را به دوش گرفتند. به نظر نویسنده، هند در چند سال اخیر در بازسازی زیربناهای افغانستان، از جمله راهها و منابع انرژی برق نقش داشته و پاکستان نگران افزایش حضور هند در افغانستان از این طریق است.

نویسنده هشت صبح افزوده است که هر گاه شهروندان هندی در افغانستان هدف حملات طالبان قرار گرفته اند، نگاه‌ها به سوی پاکستان، به دلیل این که آن کشور از این "ضربه زدن‌ها" سود برده دوخته می شود.

به باور نویسنده، برای پاکستان کارگران و مهندسان هندی همان قدر خطرناک‌اند که سربازان این کشور در کابل. هند در افغانستان نیروی نظامی ندارد.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود با اشاره به مذاکرات مجلس سنا در باره لایحه بودجه پیشنهادی حکومت افغانستان، نوشته که نمایندگان مجلس باید "کاستی ها و تبعیض های احتمالی" آن را شناسایی و به تعدیل آن اقدام کنند.

اخیراً وزیر مالیه/دارایی افغانستان لایحه بودجه سال مالی ۱۳۸۹ را به مجلس سنا ارائه کرد. این لایحه برای این که اجرایی شود، نیاز به تصویب مجلس نمایندگان و امضای رئیس جمهوری هم دارد.

روزنامه خوشبینی مقامات وزارت مالیه در باره افزایش بودجه سال آینده نسبت به امسال را مورد انتقاد قرار داده و نوشته که این خوشبینی تنها می تواند مایه دلخوشی کسانی شود که از واقعیت های زندگی مردم بی خبر باشند یا نتوانند مسائل اقتصادی را به درستی تحلیل کنند.

به نظر نویسنده روزنامه افغانستان، بالا رفتن آمار بودجه دولت در تناسب با عقب ماندگی اقتصادی در کشور "بسیار کم اهمیت و غیرقابل توجه" است.