انتقاد آمریکا از محدودیت رسانه ها در افغانستان

Image caption ریچارد هولبروک در کنفرانس خبری وزارت امور خارجه آمریکا صحبت می کرد

ریچارد هولبروک، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور افغانستان و پاکستان، محدودیت های تازه دولت افغانستان برای رسانه های گروهی را نگران کننده دانسته است.

وزارت داخله/کشور افغانستان با ارسال نامه ای به رسانه های تصویری از آنان خواسته است که از پوشش مستقیم وقایعی مانند انفجارهای اخیر در کابل، پرهیز کنند.

ریچارد هولبروک روز سه شنبه (۲ مارس) در واشنگتن این محدودیت ها را نگران کننده خواند.

او گفت: "واضح است که ما از آزادی مطبوعات حمایت می کنیم. ما از وضع محدودیت برای رسانه ها خوشمان نمی آید."

استدلال دولت افغانستان این است که پخش مستقیم برخی وقایع از جمله بمبگذاری های اخیر در کابل، پایتخت، می تواند به شورشیان کمک کند.

اما دیپلمات آمریکایی گفت که وزارت امور خارجه ایالات متحده و شخص هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه، با محدودیت های اعلام شده مخالفند و نظر خود را با مقام های افغان مطرح خواهند کرد.

وضع محدودیت در پخش مستقیم جریان حوادث تروریستی در افغانستان از سوی نهادهای امنیتی این کشور، با واکنش های منفی مسئولان رسانه ها نیز مواجه شده است.

رحیم الله سمندر، رئیس اتحادیه خبرنگاران افغانستان، این تصمیم نهادهای امنیتی را مورد انتقاد قرار داد و گفت که این تصمیم نهادهای امنیتی آگاهی مردم در باره این گونه حوادث را کاهش می دهد.

به گفته او: "(نهادها و مقامهای امنیتی) نمی خواهند که ضعف ها و نواقصی را که در سیستم، پالیسی (سیاستگذاری)، استراتژی و ظرفیت های کاری مسئولین امنیتی وجود دارد، به مردم نشان بدهند."

Image caption دولت افغانستان می خواهد که چنین حملاتی بطور مستقیم تحت پوشش قرار نگرید

آقای سمندر گفت مقامات می خواهند "حقایق" به مردم منتقل نشود و آنها در این زمینه "محدودیت" وضع می کنند. او این تصمیم نهادهای دولتی را "خلاف قانون اساسی و مواد قانون رسانه ها" دانست.

عبدالقدیر میرزایی از مسئولان تلویزیون خصوصی آریانا گفت اگر نهادهای امنیتی این گونه درخواستها را از طریق وزارت اطلاعات و فرهنگ مطرح کند "بهتر" است.

موضع دولت

در پی انفجارهای انتحاری روز جمعه، ۷ حوت/اسفند در مرکز کابل، که سه مهاجم مسلح با مسلسل، نارنجک و مواد منفجره در آن شرکت داشتند، منجر به کشته شدن ۱۶ تن و زخمی شدن ۳۸ نفر شد.

در این حادثه در پی وقوع یک انفجار قوی، صدای چند انفجار کوچک و تیراندازی شنیده شد و تیراندازی تا حدود سه ساعت دیگر ادامه یافت. شماری از تلویزیون های خصوصی جریان این حادثه را به طور مستقیم پخش کردند.

عبدالغفار سیدزاده، رئیس تحقیقات جنایی پلیس کابل به بی بی سی گفت که درخواست عدم پخش مستقیم این گونه حوادث بر اساس دلایلی، از جمله جلوگیری انتشار آن چه که او "اسرار نظامی" در هنگام اجرای عملیات خواند، مطرح شده است.

او گفت: "می شود که نشر مستقیم این (گونه حوادث) دهها خطر را برای ما و ملت و مردم در پی داشته باشد. برای جلوگیری از همین خطرها نهادهای امنیتی و تقریباً شورای امنیت ملی دستور به (وضع محدودیت) داده است."

آقای سیدزاده گفت که این درخواست شامل حال همه رسانه های داخلی و خارجی می شود. او تاکید کرد که خبرنگاران تنها پس از پایان عملیات نظامی و اطلاعاتی می توانند فیلم بگیرند و اطلاعات تهیه کنند.

آقای میرزایی گفت که پوشش رسانه های تصویری از حوادث تروریستی مطابق به قانون بوده و نظارت بر کار آن ها باید از سوی مراجع قانونی صورت گیرد.

هر چند پیش از این هم برخی نهادهای امنیتی از رسانه ها خواسته بودند که برخی ملاحظات امنیتی را در پوشش خبری خود در نظر بگیرند، اما درخواست تازه وزارت داخله، که دیگر نهادهای امنیتی هم از این درخواست حمایت کرده، مورد جدی تری در این زمینه دانسته می شود.

مطالب مرتبط