افغانستان: حمله به مرکز کابل کار "لشکر طیبه" بود

محل انفجار روز جمعه گذشته
Image caption مقامات افغان گفته اند که هدف حمله روز جمعه شهروندان هندی بوده است

اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که حمله انتحاری روز جمعه به مرکز شهر کابل که 16 کشته و 38 مجروح به جا گذاشت، کار یک گروه اسلامگرای پاکستانی موسوم به "لشکر طیبه" بوده است.

روز هفتم حوت/اسفند دست کم سه مهاجم مسلح با مواد منفجره، نارنجک و مسلسل به دو مهمانخانه در مرکز شهر کابل حمله کردند.

در این مهانخانه ها عمدتا شهروندان هندی اقامت داشتند و در میان ۱۶ نفری که در این حادثه کشته شدند ۹ تن از آنها هندی بودند و همچنین ۱۰ شهروند دیگر هندی در این حادثه زخمی شدند.

این نخستین بار است که مقامهای افغان به طور مستقیم گروه اسلامگرای "لشکر طیبه" را عامل اصلی این حادثه معرفی می کنند.

سعید انصاری، سخنگوی اداره امنیت ملی در گفتگوی کوتاهی با بی بی سی گفت که "لشکر طیبه وابسته به نظامیان پاکستانی" در عقب این حمله بوده است.

آقای انصاری گفت: "در عقب حادثه روز جمعه گذشته در چهارراه انصاری لشکر طیبه است؛ ما آن را تائید می کنیم."

آقای انصاری گفت که این موضوع به تازگی آشکار شده و هنوز نمی تواند جزئیات کامل شواهد به دست آمده در این مورد را در اختیار رسانه ها بگذارد. سخنگوی اداره امنیت ملی تاکید کرد که هنوز به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.

اما برخی از رسانه های محلی در کابل از قول آقای انصاری جزئیات نه چندان روشنی را در باره شواهد به دست آمده در باره دست داشتن "لشکر طیبه" در این حادثه و این که هدف اصلی آن هندی ها بوده است، گزارش داده اند.

آقای انصاری به تلویزیون ملی افغانستان گفته است که مهاجمان، به زبان اردو صحبت می کردند و نامهای برخی از مهمان "مهم" در این مهمانخانه را می دانستند.

از قول آقای انصاری گزارش شده که مشابهت هایی میان حملات سال ۲۰۰۸ میلادی به سفارت هند در کابل و همچنین مهمانخانه ای در محله وزیر اکبرخان کابل در سال ۲۰۰۹ میلادی و حمله اخیر وجود داشته است.

Image caption مقامات افغان گفته اند که مشابهت هایی میان حمله روز جمعه و حمله سفارت هند در کابل وجود داشته است

یکی از این شباهت ها به گفته آقای انصاری، نوعیت و قدرت مواد منفجره مورد استفاده در این انفجارها بوده است.

هرچند گروه طالبان در همان روز حادثه مسئولیت این حمله را به دوش گرفت، اما آقای انصاری گفته که گروه طالبان افغان در این حمله دخالت مستقیم نداشته و این گروه تنها پس از وقوع این حادثه از این موضوع مطلع شده اند.

آقای انصاری در گفتگوی خود با بی بی سی گفت که به زودی جزئیات اطلاعات در باره شواهد به دست آمده در مورد این حمله و دخالت لشکر طیبه در آن را اعلام خواهد کرد.

لشکر طیبه پیش از این در چندین حمله مرگبار دیگر هم متهم شده است. دخالت این گروه در حمله بمبئی هند در سال گذشته میلادی یکی از مواردی است که مقامهای هندی آن را به این گروه نسبت داده است. در همین حال گروهی از بازرسان هندی هم برای تحقیق و گردآوری شواهد در باره حمله تروریستی هفتم حوت در مرکز شهر کابل وارد این شهر شده است.

این گروه تحقیق هندی پیش از سفر قریب الوقوع شیو شانکار منون، مشاور امنیت ملی هند وارد افغانستان شده است.

قرار است مشاور امنیت ملی هند روز جمعه آینده وارد کابل شود و با مقامات ارشد افغانستان، از جمله حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفتگو کند.

پس از حمله هفتم حوت به مهمانخانه های محل اقامت شهروندان هندی در کابل، آقای کرزی ضمن همدردی با خانواده های قربانیان هندی این حادثه، تاکید کرد که این حادثه نمی تواند روابط میان هند و افغانستان را مختل کند.

مطالب مرتبط