مقامهای افغان: "عملیات مشترک" به مرحله پایانی رسیده است

نیروهای آمریکایی در هلمند
Image caption عملیات مشترک بزرگترین عملیات نیروهای افغان و خارجی بعد از سقوط طالبان در افغانستان توصیف شده است

مقامهای وزارت دفاع افغانستان می گویند "عملیات مشترک" در ولسوالی های مارجه و ناد علی ولایت هلمند به مرحله پایانی نزدیک شده و حکومت در حال فراهم آوری زمینه های بازسازی در این مناطق است.

به گفته مقام های امنیتی افغان هنوز هم مردم در این مناطق در ترس و وحشت بسر می برند و به زمان بیشتری نیاز است تا اعتماد مردم جلب شود و برنامه های بازسازی اغاز شود.

ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در یک نشست خبری گفت:" وقتی عملیات پایان می یابد مردم ملکی (غیر نظامی) از لحاظ روانی تحت فشار قرار می گیرند. یک مقدار زمان نیاز است، پروژه های بازسازی هم به وقت و زمان نیاز دارد تا آنرا به راه اندازیم. برای کسانیکه خانه های خود را از دست داده و یا در جریان جنگ پل ها و نهر ها آسیب دیده کمک می شود. به هر فرد روزانه پنجصد افغانی(معادل ده دلار) داده می شود تا زندگی خود را پیش ببرد تا وقتی که پروژه های بزرگ باز سازی آغاز شود."

در همین حال ژنرال ایریک تریمبلی سخنگوی آیساف می گوید با انکه عملیات در برخی مناطق مارجه و نادعلی ادامه دارد اما به زمان بیشتر نیاز است تا اعتماد مردم نسبت به نیروهای خارجی و دولت افغانستان جلب شود و آنان خود در تامین امنیت سهم بگیرند. سخنگوی آیساف گفت:"نیروهای امنیتی افغان و آیساف به همکاری مردم نیاز دارند. شورشیان می خواهند مواد انفجاری را در مناطق مختلف جاسازی کنند . مردم می توانند در تامین امنت با نیروهای امنیتی کمک کنند تا زمینه خدمات رفاهی فراهم شود."

در حالی که نیروهای افغان و ناتو خواستار همکاری مردم محل هستند اما شماری از آنها از ترس طالبان حتی حاضر به باز گشت به مناطق اصلی خود نیستند ده ها خانواده که از ترس جنگ از مارجه به لشگرگاه مرکز ولایت هلمند فرار کرده بودند، به مناطق اصلی خود باز نگشته اند.

شماری از این خانواده ها می گویند طالبان هنوز در مارجه و نادعلی هستند. احمد ضیا که با خانواده هشت نفری خود از مارجه به لشکرگاه فرار کرده به خبر نگاران گفته است:" طالبان در منطقه حضور دارند، اما بدون سلاح گشت و گذار می کنند، ما نمی توانیم به منطقه بازگردیم و به خانه های خود برویم از سوی دیگر ماین ها هنوز هم برجاست و نیروهای دولتی نتوانسته اند منطقه را کاملا از وجود ماین پاک کنند."

عملیات گسترده موسوم به "عملیات مشترک" حدود سه هفته پیش با شرکت ۱۵ هزار سرباز ناتو و افغان در ولسوالی های مارجه و نادعلی در هلمند آغاز شد. این بزرگترین عملیات نظامی ناتو در افغانستان بعد از سقوط طالبان خوانده شده است.

برخی از مقام های نظامی و امنیتی افغان گفته اند قرار است عملیات مشابهی در ولایت قندهار نیز به راه انداخته شود.

درحالی که مقام های نظامی و امنتی افغان و ناتو از عملیات مشترک راضی هستند، اما این عملیات با انتقادهایی نیز روبرو بوده است، از جمله اینکه راه اندازی چنین اقداماتی ممکن است برنامه صلحی را که آقای کرزی در نظر دارد و حمایت متحدان بین المللی اش را در نیز جلب کرده است، با شکست مواجه کند.

در کنفرانس لندن جایی که برنامه مذاکره باطالبان از سوی جامعه جهانی بصورت ضمنی تائید شد، رهبران کشورهای غربی تاکید کردند که قبل از مذاکره سعی خواهند کرد تا ماشین جنگی طالبان را درهم بشکنند.

آیا راه اندازی عملیات های مشابه در دیگر مناطق شرق و جنوب افغانستان، عرصه را آنقدر بر طالبان تنگ خواهد کرد که از ادامه جنگ و اینکه از طریق جنگ می توانند به اهداف خود برسند، نا امید شوند و دست از جنگ بکشند؟

سوالات از این دست هنوز بسیار است.

مطالب مرتبط