استقبال افغانستان از افزایش اختیارات فرمانده ناتو

ژنرال مک‌کریستال
Image caption پس از این فرماندهی نیروهای ویژه و واحدهای دریایی آمریکایی هم با ژنرال مک‌کریستال خواهد بود

مقامات افغان از افزایش اختیارات فرمانده کل نیروهای ناتو در این کشور استقبال کرده و گفته اند که انتظار دارند که این امر باعث کاهش تلفات غیرنظامیان در عملیات نظامی شود.

به تازگی دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای آمریکایی در خاور میانه و آسیای مرکزی گفته که رهبری واحدهای ویژه و تفنگداران دریایی آمریکایی به ژنرال استانلی مک کرستال، فرمانده نیروهای ناتو داده شده است.

پیش از این این واحدها تحت فرمان نیروهای ناتو در افغانستان نبودند.

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفته که تمرکز بیشتر در رهبری نیروهای خارجی مستقر در این کشور سبب می شود که انسجام بیشتری در اجرای عملیات نظامی و هماهنگی میان نیروهای افغان و خارجی ایجاد شود.

آقای عظیمی گفت که برخی از واحدهای نظامی خارجی مستقر در افغانستان به دلیل این که از بیرون این کشور رهبری می‌شوند، همواره مشکلاتی را به وجود می‌آورند.

آقای عظیمی افزود: "بعضی گروهای نظامی در افغانستان هستند که از بیرون هدایت می شوند و اگر این مساله تحت فرمان یک فرماندهی - که آقای مک کرستال باشد- متمرکز شوند، آن گاه هماهنگی و موثریت عملیات‌ها بیشتر می‌شود." براساس فرمان تازه ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای آمریکایی در خاور میانه و آسیای مرکزی، پس از این رهبری نیروهای ویژه و دریایی آمریکایی در "عملیات و تاکتیک" به ژنرال مک‌کرستال داده شده است.

ژنرال پتریوس دلیل این فرمان را جلوگیری از تلفات غیرنظامیان و هماهنگی بیشتر در عملیات نظامی خوانده است.

Image caption پیش از این بخشی از نیروهای آمریکایی تحت فرمان فرمانده ناتو نبودند

برخی از کارشناسان نظامی افغان هم از تصمیم تازه آمریکا استقبال کرده‌اند. نورالحق علومی، عضو پارلمان و ژنرال پیشین ارتش افغانستان گفت که تمرکز فرماندهی نیروهای خارجی از احتمال تلفات غیرنظامیان می‌کاهد.

آقای علومی افزود: "برداشت ما چنین بود که آقای مک‌کرستال که به حیث فرمانده مقرر شد، از ابتدا باید چنین صلاحیت‌ها را می داشت. در یک منطقه وقتی وظایف اجرا می شود، کل وظایف باید به همین قوماندان (فرمانده) تعلق داشته باشد، چه نیروهای ویژه است، چه نیروهای خصوصی و چه نیروهای عادی، این موضوع هماهنگی را به وجود می آورد و از زیان‌هایی که در طول ۹ سال گذشته وجود داشت کم می‌کند." با این حال، هنوز واحدهایی از نیروهای آمریکایی وجود دارند که بیرون از اختیارات رهبری فرمانده کل نیروهای ناتو در افغانستان عمل می کنند. اما از آنجایی که ژنرال مک کرستال فرماندهی نیروهای آمریکایی در افغانستان را نیز به عهده دارد، این نیروها نیز براساس فرمان تازه پترایوس، باید از ژنرال مک کرستال اطاعت کنند.

دولت افغانستان همواره این موضوع را عنوان کرده که عدم هماهنگی میان نیروهای افغان و خارجی یکی از عوامل اساسی تلفات غیرنظامیان در این کشور بوده است.

وزارت دفاع افغانستان انتظار دارد که همراه با تلاش ها برای تمرکز رهبری نیروهای خارجی در این کشور، اختیارات و امکانات بیشتری برای نیروهای این کشور داده شود.

استانلی مک کرستال یک ژنرال آمریکایی است که در حال حاضر فرماندهی نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان را نیز به عهده دارد، اما سوال این است که آیا اگر یک ژنرال غیر آمریکایی، فرماندهی ناتو در افغانستان را به عهده بگیرد از صلاحیت های مشابه مک کرستال برخوردار خواهد بود؟

مسلما صلاحیت های که آقای مک کرستال به عنوان فرمانده ناتو دارد، آری ولی صلاحیت هایی که او به عنوان یک فرمانده آمریکایی برای کنترل نیروهای کشورش دارد، مختص او خواهد ماند.

مطالب مرتبط