مشاور امنیت ملی هند با کرزی دیدار کرد

کابل
Image caption نه تن از شهروندان هندی در حمله انتحاری به دو مهمانخانه کشته و ده تن دیگر از آنان مجروح شدند

شیوشانکار منون، مشاور امنیت ملی هند در پی ورود گروهی از بازرسان هندی به کابل، وارد پایتخت افغانستان شده و با رئیس جهموری این کشور دیدار و گفتگو کرده است.

مشاور امنیت ملی هند پس از آن وارد افغانستان شده است که هفته گذشته، ۷ حوت/اسفند بر اثر حملات همزمان انتحاری در مرکز شهر کابل، ۹ شهروند هندی کشته و ۱۰ هندی دیگر زخمی شدند.

این افراد در دو مهمانخانه در مرکز شهر کابل اقامت داشتند و مهاجمان انتحاری این دو مهمانحانه را هدف حمله قرار دادند. این حادثه مجموعاً ۱۶ کشته و ۳۸ زخمی برجا گذاشت.

گفته شده است که دست کم دو تن از شهروندان هندی که در این حادثه کشته شدند، از افسران ارشد ارتش هند بوده اند.

در پی وقوع این حادثه گروهی از بازرسان هندی برای تحقیق و گردآوری شواهد در باره این حمله وارد کابل شدند.

هنوز چیزی در باره جزئیات گفتگوی مشاور امنیت ملی هند با مقامات افغان منتشر نشده، اما دفتر آقای کرزی در اعلامیه‌ای گفته که منون پیام مان موهان سنگ، نخست وزیر کشورش را حامد کرزی رسانده است.

بر اساس این اعلامیه، در پیام آقای سنگ بر "گسترش و تعمیق دوستی تاریخی میان دو کشور، ادامه همکاری نزدیک، سهم هند در بازسازی افغانستان و تلاش برای ثبات منطقه" تاکید شده است.

مشاور امنیت ملی هند هم در این گفتگو بر تعهد هند در بازسازی افغانستان تاکید کرده است.

هند در شماری از طرح های بازسازی زیرساختهای افغانستان، از جمله در بخش راهسازی و تامین منابع انرژی برق نقش داشته است.

هند ظرف هشت سال اخیر حدود یک میلیارد و دویست میلیون دلار در بازسازی افغانستان کمک کرده است.

در اعلامیه دفتر آقای کرزی آمده که نخست وزیر هند در پیام خود از رئیس جمهوری افغانستان دعوت کرده است که سفری به هند داشته باشد.

مقام های افغان اعلام کرده اند که گروه اسلامگرای پاکستانی موسوم به لشکر طیبه، در حمله هفتم حوت در کابل دست داشته اند، مقام های افغان جزئیات زیادی در مورد این ادعای خود در اختیار رسانه قرار نداده اند و گروهی از کارشناسان هندی که به منظور تحقیق در این مورد درکابل به سر می برند نیز، هنوز نتایج تحقیقات خود را اعلام نکرده اند.

در سال 2008 میلادی سفارت هند درکابل نیز هدف یک حمله انتحاری قرار گرفت.

شماری از تحلیلگران مسایل افغانستان بر این باورند که هند و پاکستان از نفوذ یکدیگر در افغانستان نگران هستند و چشم دیدن موفقیت های رقیب در این میدان را ندارند.

اما هنوز به جز ادعای مقام های امنیتی افغان، سند دیگری که نشان دهد پاکستان یا گروه های تندرو پاکستانی در این حملات دست داشته اند، دیده نشده است.

مطالب مرتبط