فرمانده ناتو: عملیات شبانه در افغانستان محدود می شود

ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده ناتو در افغانستان
Image caption ژنرال مک‌کریستال جلوگیری از تلفات غیرنظامیان را در صدر اولویت‌های خود قرار داده است

فرمانده کل ناتو در افغانستان به نیروهای بین المللی مستقر در این کشور دستور داده که تمام عملیات شبانه را با هماهنگی نیروهای امنیتی افغان انجام دهند.

ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده آمریکایی ناتو در دستور تازه خود به نیروهای ناتو در افغانستان چگونگی اجرای "عملیات تهاجمی شبانه" در این کشور را توضیح داده است.

هدف از صدور چنین دستوری کاهش امکان تلفات غیرنظامیان در عملیات شبانه علیه شورشیان خوانده شده است.

تلفات غیرنظامیان، بازرسی خانه های مسکونی و آن چه که عدم رعایت فرهنگ محلی در این بازرسی ها از سوی نیروهای خارجی در افغانستان خوانده شده، در موارد زیادی خشم مردم را برانگیخته است.

فرمانده ناتو در دستور تازه خود عملیات شبانه را "جزء اساسی" مبارزه نیروهای بین المللی علیه شورشیان به ویژه برای در هم شکستن شماری از "خطرناکترین دسته های شورشی" خوانده است.

آقای مک کریستال در "دستور تاکتیکی" خود، که بخشهایی از آن در اختیار رسانه ها قرار گرفته، تاکید کرده است که در تمامی عملیات شبانه نیروهای امنیتی افغان هم باید حضور داشته باشند.

در این دستور آمده است: "ضرورت این که نیروهای امنیتی افغانستان در حملات شبانه شامل باشند این است که این نیروها در عملیات و روند برنامه ریزی در زودترین فرصت ممکن شامل شوند و ملاحظات نمایندگان دولت افغانستان پیش از آغاز عملیات در نظر گرفته شود."

Image caption فرمانده گفته که نیروهای امنیتی افغان در برنامه ریزی، رهبری و اجرای عملیات شبانه شامل شوند

فرمانده ناتو همچنین در فرمان خود تاکید کرده که بازرسی خانه ها ابتدا باید توسط نیروهای امنیتی افغانستان با رعایت حیثیت ساکنان این خانه ها انجام شود. آقای مک کریستال همچنین گفته که در چنین موارد زنان باید توسط زنان بازرسی شوند.

آقای مک کریستال در فرمان خود گفته که "علی رغم موثریت و ارزشی که عملیات شبانه دارد، ارزش آن در نزد مردم افغانستان کاهش یافته است."

او افزوده است: "بیشتر اوقات پس از عملیات های شبانه داستانهای ساختگی، تحریف شده و تبلیغاتی به راه افتاده که با واقعیت مطابقت چندانی نداشته است. در حالی که شمار کمی از افغان ها در این گونه عملیات آسیب دیده اند، اما تقریباً همه افغان‌هایی که من با آنها صحبت کرده ام، اظهار ناخشنودی کرده اند."

فرمانده ناتو تاکید کرده که "عملیات شبانه باید با احتیاط بیشتر و محدودیت ها و معیارهای اضافی در سراسر افغانستان به اجرا گذاشته شود." "در نهایت، مردم افغانستان در باره نتایج این مبارزه داوری خواهند کرد و تنها با حمایت آنها ما برنده خواهیم شد. برای به حد اقل رساندن توانایی شورشیان، عملیات شبانه باید به صورت تاکتیکی، خردمندانه و در صورت ممکن به طور شفاف به اجرا گذاشته شود."

فرمانده کل ناتو همچنین گفته که "در صورت ممکن ریش‌سفیدان محلی باید شامل روند عملیات شوند تا مطمئن شوند که واقعیت‌ها به مردم محل تعلق دارد."

Image caption فرمانده ناتو به سربازان تحت امر خود دستور داده که فرهنگ محلی باید در نظر بگیرند

ورود افراد بیگانه در خانه ها شخصی در بسیاری از مناطق افغانستان بر اساس سنتهای محلی به شدت حساسیت برانگیز است. به همین دلیل بازرسی خانه ها در افغانستان، به ویژه در مناطق جنوبی و شرقی افغانستان باعث ناخشنودی شدید مردم شده است.

به نظر می رسد اگر دستور فرمانده کل ناتو به خوبی به اجرا گذاشته شود، تلفات غیرنظامیان کاهش یابد و حساسیت های فرهنگ مردم محلی در نظر گرفته شود، به موفقیت ماموریت او کمک زیادی خواهد کرد.

آقای مک کریستال در آغاز ماموریت جلوگیری از تلفات غیرنظامیان را در صدر اولویت های خود در افغانستان اعلام کرده بود. او در مواردی که عملیات ناتو تلفات غیرنظامی را در پی داشته است، شخصاً از مردم و مقامات افغان عذرخواهی کرده است.

ژنرال مک کرستال چنین دستوری را پس از آن صادر می کند، که قدرت او بیشتر شده و تمامی واحد های نظامی ناتو و آمریکا مستقر در افغانستان تحت فرماندهی او درآمده اند.

ژنرال پترایوس فرمانده نیروهای آمریکا در خاور میانه، دستور داده است که تمامی نیروهای دریایی و یگان های ویژه که پیش از این دستور خود را از واشنگتن یا جاهای دیگر می گرفتند، از این پس باید از ژنرال مک کرستال اطاعت کنند.

مطالب مرتبط