گوردون براون وارد هلمند شد

گوردون براون
Image caption نخست وزیر بریتانیا از سربازان کشورش در بازپسگیری شهرک شاول سپاسگزاری کرد

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا در یک سفر از پیش اعلام نشده وارد ولایت هلمند، در جنوب افغانستان شده و با سربازان بریتانیایی دیدار کرده است.

آقای براون در حالی وارد این منطقه آشوب زده شده که از حدود یک ماه به این سو "بزرگترین عملیات" ناتو ظرف هشت سال اخیر در افغانستان، در همین ولایت جریان داشت.

این عملیات که به عنوان "عملیات مشترک" از آن نام برده می شود، برای بازپس‌گیری مناطق مارجه و نادعلی از طالبان به راه انداخته شد، نیروهای بریتانیایی نیز در این عملیات شرکت داشتند و چهارتن از آنها در این عملیات کشته شدند.

آقای براون از سربازان بریتانیایی برای بیرون آوردن شهرک "شاول" از تصرف طالبان به عنوان بخشی از عملیات "مشترک" سپاسگزاری کرد.

نخست وزیر بریتانیا گفت سربازان بریتانیایی به زودی خودروهای نظامی پیشرفته و وسایل بیشتر کشف بمب های کنار جاده ای را دریافت خواهند کرد. مخالفان دولت بریتانیا می گویند که سربازان بریتانیایی به دلیل فراهم نشدن و سایل پیشرفته از سوی دولت بریتانیا، در برابر بمب های کنار جاده ای آسیب پذیرند.

آقای براون در حالی وارد هلمند شده که یک سرباز بریتانیایی بر اثر زخمی که در انفجار یک بمب کنار جاده ای برداشته بود، جان داده است.

این سرباز روز جمعه، ۱۴ حوت/اسفند، هنگام گشتزنی در انفجاری در ولسوالی سنگین ولایت هلمند زخمی شده بود.

با کشته شدن این سرباز، شمار سربازان بریتانیایی که در افغانستان کشته شده اند، به ۲۶۹ نفر رسید. نیروهای بریتانیایی در سال ۲۰۰۱ میلادی وارد افغانستان شدند.

نیروهای بریتانیایی عمدتا در ولایت هلمند مستقر شده اند.

نخست وزیر بریتانیا که در آخر ماه جنوری/ ژانویه، میزبان کنفرانس لندن بود، تاکید کرد که جامعه جهانی در کنار حمایت از طرح مذاکره باطالبان ماشین جنگی طالبان را در هم خواهد شکست.

افغانستان، یکی از مهم ترین موضوعات در انتخاباتسراسری بریتانیا است که قرار است تا دوماه دیگر برگزار شود.

آقای براون و حزب برسراقتدار سعی می کنند تا پیش از انتخابات، رضایت عمومی در مورد جنگ افغانستان و ضرورت حضور نیروهای بریتانیا دراین کشور، جلب کنند.