نگرانی نماینده سازمان ملل نسبت به وضعیت زنان افغان

Image caption کای آیده گفته که حامد کرزی را به چالش می کشد

فرستاده ویژه سازمان ملل در افغانستان نسبت به وضعیت زنان در این کشور ابراز نگرانی کرده و گفته است که آنان به خدمات بهداشتی، قضایی و آموزشی دسترسی ندارند.

کای آیده که آخرین روزهای کاری خود را به عنوان فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان می گذراند، در نشستی در کابل گفت که این موضوع را به گونه جدی با رئیس جمهوری این کشور در میان می گذارد.

آقای آیده گفت: "من باید به رئیس جمهوری، اعضای حکومت، اعضای نهادهای قضایی بگویم که من در باره حقوق زنان از افراد سیاسی شنیده ام که می خواهند به تبعیض علیه زنان و خشونت و بدرفتاری با آن پایان دهند."

کای آیده این سخنان را در نشستی با عنوان "اهمیت قانونگزاری برای زنان افغان" در کابل اظهار داشت.

"نمی توانم پنهان کنم"

فرستاده ویژه سازمان ملل افزود: "در مواقعی مانند هشتم مارچ (مارس) من رئیس جمهوری را به چالش می کشم، چهره ها سیاسی را به چالش می کشم که به عوض یک روز مبارزه در سال برای حقوق زنان، این مبارزه را گسترش دهند و هر روز سال را در این زمینه مبارزه کنند."

آقای آیده گفت که از وضعیت کنونی زنان در افغانستان همه رنج می برند، اما زنان "بیشتر آسیب پذیرند، زنانی که در برابر فقر مقاومت ندارند و برای دستیابی به امکانات بهداشتی و آموزشی با مشکل مواجه اند."

این مقام سازمان ملل همچنین گفت: "در آخرین روزهایی که در افغانستان هستم و این کشور را ترک می کنم، نمی توانم این واقعیت را پنهان کنم؛ من نگران این هستم که احتمالا در سال جاری پدیده های منفی بیشتر شود که حل این گونه مشکلات به تلاشهای بیشتر و حرکت های نیرومند سیاسی نیاز دارد."

Image caption آقای آیده گفته که برای بهبود وضعیت زنان باید حرکت نیرومند سیاسی به راه انداخته شود

تنها قانون کافی نیست

سیما سمر رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز در این نشست نسبت به وضعیت زنان در این کشور ابراز نگرانی کرد و گفت که دولت در کنار تهیه و تصویب قانون، باید به اجرای آن نیز توجه کند.

خانم سمر تاکید کرد که دولت افغانستان علاوه بر اجرای قوانین این کشور، مطابق به مسئولیت هایی که در برابر عضویت در سازمانهای بین المللی، از جمله سازمان ملل متحد دارد، باید برای حمایت از حقوق زنان تلاش کند.

مدال دولتی

بر اساس یک خبر دیگر، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای "ارزج‌گذاری به خدمات" کای آیده، یک نشان عالی دولتی را به او اعطا کرده است.

بر اساس خبرنامه ای که از دفتر آقای کرزی در این مورد منتشر شده، در فرمان اعطای این نشان به آقای آیده آمده که او"در امر بازسازی، کم ساختن مشکلات بشری، جلب کمک های خارجی، هماهنگی ادارات جامعه بین المللی و تحکیم ثبات سیاسی افغانستان همکاری و تلاش همه جانبه نموده است." ماموریت آقای آیده به عنوان فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان در آخر ماه جاری میلادی به پایان می رسد و به عوض او " استیفان دی مستورا، دیپلمات سوئدی نمایندگی سیاسی سازمان ملل را به عهده خواهد گرفت.

کای آیده اهل نروژ است و در سال ۲۰۰۸ میلادی به این ماموریت آغاز کرد. او پس از آن به نمایندگی سیاسی سازمان ملل وارد افغانستان شد که دولت این کشور نمایندگی پدی اشداون، سیاستمدار بریتانیایی را به دلیل "صلاحیت های گسترده" او رد کرد.

مطالب مرتبط